VIDEO | Victorie facilă pentru Simona Halep în fața britanicei Harriet Dart

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 23 ianuarie 2020, ora 11:07,
simona-halep-australian-open

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat în turul al treilea al Australian Open, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-2, 6-4 de britanica Harriet Dart, locul 173 WTA, venită din calificări.

Românca s-a încălzit mai greu și a pierdut primul game pe propriul serviciu, dar și-a revenit rapid și a controlat restul setului. În cele din urmă fostul lider mondial s-a impus cu 6-2.

„Simo” a început în forță setul secund. A condus cu 4-0, apoi a venit și primul game câștigat de jucătoarea britanică. Dart s-a apropiat periculos, până la 5-4, însă Halep și-a făcut serviciul și a închis partida.

În turul trei, Simona se va duela cu învingătoare meciului dintre Danielle Collins, locul 25 WTA,  și Iulia Putinţeva din Kazahstan, locul 38 WTA.

LIVE TEXT | Simona Halep – Harriet Dart 6-2, 6-4

UPDATE: GAME, SET ȘI MECI! Simona Halep se impune în două seturi în fața jucătoarei din Marea Britanie.

UPDATE: Start spectaculos pentru Simona Halep în setul doi. Fostul lider mondial face instrucție cu jucătoarea venită din calilficări (4-0)

UPDATE: Fără primul serviciu, românca a fost la un pas să piardă game-ul, dar a revenit spectaculos și și-a adjudecat primul set (6-2).

UPDATE: După ce s-a încălzit mai greu, Simona Halep pare să-și fi găsit ritmul (4-1)

UPDATE: Revenire spectaculoasă a jucătoarei din Anglia! Dart câștigă la zero pe serviciul Simonei și restabilește egalitatea în meci (1-1)

UPDATE: Simona Halep a salvat o minge de game și a reușit să facă break-ul încă din startul meciului (1-0)

UPDATE: A început partida! Simona Halep se află la primire

UPDATE: Jucătoarele au început încălzirea

UPDATE: Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească

UPDATE: Cele două jucătoare așteptă pe culoarul care duce spre teren. Fanii flutură steaguri tricolore în tribune.

Dart a învins-o pe japoneza Misaki Doi (locul 82 WTA), scor 2-6, 6-4, 7-6 (10-6).

Meciul a durat două ore și 51 de minute. Ambele jucătoare au avut probleme la serviciu, fiind înregistrate nu mai puțin de 15 break-uri.

Harriet Dart (23 de ani) și Simona Halep (28 de ani) se vor înfrunta în premieră în circuitul WTA.

Halep a învins-o pe americanca Jennifer Brady (locul 49 WTA), scor 7-6 (5), 6-1.

Cel mai bun rezultat al Simonei Halep (28 de ani) la Australian Open a fost finala din 2018.