Simona Halep, fără replică în fața lui Vandeweghe. Înfrângere în două seturi la Stuttgart

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 27 aprilie 2018, ora 15:59,
Halep meci
Halep meci

Simona Halep a fost eliminată azi din turneul Premier de la Stuttgart, fiind învinsă în două seturi, 4-6, 1-6, de Coco Vandeweghe.

Meciul a durat o oră și 14 minute, iar la final Simona Halep a dat senzația că își stăpânește cu greu lacrimile.

Meci aspru făcut de Vandeweghe, la Porsche Arena din Stuttgart. Americanca a servit violent, cu mingi ce au atins şi depăşit viteza de 190 de kilometri pe oră, a returnat de multe ori la fel de puternic, a jucat la risc, cu unghiuri ample, şi nu a ezitat să avanseze către fileu.

Halep a răspuns cu precauţie, cu multă mişcare pentru a ajunge la mingile proiectate spre laturile terenului şi cu intenţia de a nu-i pemite rivalei să se desprindă. Din nefericire, liderul WTA a încercat puţine soluţii alternative, fiind copleşită de forţa şi preciza loviturilor jucătoarei americane.

Setul I a fost echilibrat, însă cu impresia că Vandeweghe controlează jocul, prin agresivitatea superioară. Halep servit bine doar până la 4-5, când Vandeweghe a obţinut primul break al meciului. Cu 6-4, după 42 de minute, americanca şi-a trecut setul în dreptul numelui ei de pe tabelă, fără să fi avut de salvat vreo minge de break.

Evoluând în continuare fără precizie şi fără soluţii, Halep şi-a mai pierdut o dată serviciul la 0-1, dar imediat a avut oportunitatea de a face rebreak, după ce a condus cu 40-0. Din nou cu un prim serviciu impecabil, americanca a anulat toate şansele Simonei Halep şi s-a desprins la 3-0. Jucătoarea română a mai avut o ocazie de a recupera break-ul pierdut, la 1-3, dar a ratat-o şi pe aceasta, iar Vandeweghe nu a mai putut fi oprită din drumul spre victorie. Americanca s-a impus cu 6-1, după o oră şi 14 minute de la start.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în semifinale, la Stuttgart, de germana Laura Siegemund, cu scorul de 6-4, 7-5.

În ciuda eliminării premature, Halep nu este în pericol să-şi piardă locul I în clasamentul WTA.