Simona Halep doboară record după record! Sportiva din România a atins o bornă impresionantă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 februarie 2021, ora 15:33,
halep
halep

Fostul lider mondial a obținut calificarea în sferturile de la Australian Open, după demonstrația de forță din partida de astăzi, contra polonezei Iga Swiatek!

Simona Halep a trecut în optimile primului mare grand Slam al anului, după succesul în fața coșmarului de la Roland Garros din finalul anului trecut, Iga Swiatek (locul 17 WTA), cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4. Actualul loc secund în clasamentul mondial a câștigat ultimele două seturi, după ce poloneza reușise să și-l adjudece pe primul.

În urma succesului din partida de astăzi, Simona Halep a atins o nouă bornă istorică, ajungând a 100-a victorie din carieră în cadrul turneelor de Grand Slam. În acest moment, tenismena din România a ajuns la 28 de meciuri câștigate la Australian Open, 31 la Roland Garros, 24 la Wimbledon și 17 succese la US Open.

Sursa foto: Profimedia Images

În urma rezultatului de astăzi, Halep va da peste Serena Williams (locul 11 WTA), în sferturile de finală ale competiției. Americanca a trecut în trei seturi de Aryna Sabalenka (7 WTA), duminică dimineață, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-4.

Cele două sportive s-au mai întâlnit până acum de 12 ori, iar bilanțul este în favoarea jucătoarei din Statele Unite. În ultima înfruntare dintre Simona Halep și Serena Williams, tenismena din România a obținut un succes de răsunet, reușind să cucerească trofeul de la Wimbledon în anul 2019, cu scorul de 6-2, 6-2.