Simona Halep a debutat la Eastbourne! Victorie neașteptată la dublu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 iunie 2019, ora 21:46,
halep-eastbourne

Simona Halep a debutat în turneul pe iarbă de la Eastbourne, Marea Britanie, în proba de dublu, alături de Raluca Olaru. Cele două românce au eliminat principalele favorite ale competiției, Gabriela Dabrowski (Canada) și Yifan Xu (China).

Partida a durat o oră și 40 de minute și a fost extrem de echilibrată, scor 7-6 (5), 7-5.

Halep și Olaru au revenit de la 2-5 în primul set și de la 1-4 în al doilea set.

Dabrowski și Xu ocupă locul 10 în clasamentul WTA la dublu și au câștigat turneul de la Eastbourne în 2018.

A fost primul meci jucat pe iarbă în acest an de către Simona Halep și Raluca Olaru.

În faza sferturilor de finală, Simona Halep și Raluca Olaru vor juca împotriva învingătoarelor din partida Alicja Rosolska/Zhaoxuan Yang (Polonia/China) – Lucie Hradecka/Andreja Klepac (Cehia/Slovenia).

La simplu, Simona Halep (locul 8 WTA) va juca direct în turul al doilea, împotriva învingătoarei din partida Camila Giorgi (Italia, locul 39 WTA) – Su-Wei Hsieh (Taiwan, locul 28 WTA).