Și Polonia merge la EURO 2024! Calificarea s-a decis la loviturile de departajare

Articol de Gabriel Ion - Publicat miercuri, 27 martie 2024, ora 09:57,
Țara Galilor – Polonia 4-5

Naționala de fotbal a Poloniei este ultima echipă calificată, din punct de vedere cronologic, la Campionatul European din vară, organizat de Germania.

Polonia va juca în Grupa A la CE 2024, cu Olanda, Austria și Franța

Meciul a avut loc în Țara Galilor și nu s-a marcat niciun gol timp de 120 de minute. În secundele de prelungire ale celei de-a douia reprize de prelungiri, gazdele au rămas în inferioritate, după eliminarea lui Mepham, pentru al doilea cartonaș galben.

Eroul polonezilor a fost portarul Szczesny, care a apărat ultima lovitură de la 11 metri, executată de Daniel James.

Până atunci, pentru polonezi au transformat Robert Lewandowski, Sebastian Szymanski, Przemyslaw Frankowski, Nicola Zalewski şi Krzysztof Piatek, iar pentru galezi, Ben Davies, Kieffer Moore, Harry Wilson şi Neco Williams.

Polonia va evolua în Grupa A, alături de Olanda (pe 16 iu8nie, de la ora 15:00), Austria (21 iunie, 18:00) şi Franţa (25 iunie, 18:00).

Rezultatele complete din play-off-ul pentru Nations League:

Ruta A: Ţara Galilor – Polonia 0-0, după prelungiri; 4-5 la loviturile de departajare (s-a jucat la Cardiff)

Ruta B: Ucraina – Islanda 2-1 (Wroclaw, Polonia)

Marcatori: Viktor Tsîgankov (54), Mihailo Mudrik (84) / Albert Gudmundsson (30)

Ruta C: Georgia – Grecia 0-0, după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare (Tbilisi)

Au executat loviturile de departajare: Ghiorghi Kocioraşvili 1-0 (gol), Tasos Bakasetas 1-0 (a apărat Ghiorghi Mamardaşvili), Zuriko Davitaşvili 2-0 (gol), Georgios Masouras 2-1 (gol), Georges Mikautadze 2-1 (pe lângă), Andreas Bouchalakis 2-2 (gol), Laşa Dvali 3-2 (gol), Georgios Giakoumakis 3-2 (pe lângă), Nika Kvekveskiri 4-2 (gol).