Sferturile Ligii Campionilor, la Lisabona. Programul complet

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 august 2020, ora 08:48,
liga campionilor sferturi

Bayern Munchen și FC Barcelona sunt ultimele echipe care au obținut calificarea în sferturile de finale ale Ligii Campionilor, ediția 2019-2020. Formatul competiției a fost schimbat, pe fondul pandemiei de coronavirus, și va urma un mini-turneu la Lisabona, cu meciuri într-o singură manșă.

La Munchen, Bayern a învins-o pe Chelsea cu 4-1, după ce câștigase și meciul tur cu 3-0.

FC Barcelona s-a impus pe teren propriu cu Napoli, scor 3-1, după 1-1 în partida tur.

Atalanta, RB Leipzig, Paris Saint-Germain, Bayern Munchen, Manchester City, FC Barcelona, Lyon și Atletico Madrid sunt sfertfinalistele Ligii Campionilor.

Iată programul complet pentru mini-turneul de la Lisabona, în urma căruia va fi stabilită campioana din acest sezon.

• Atalanta – Paris Saint-Germain – miercuri, 12 august, ora 22:00 (Estadio da Luz)
  • RB Leipzig – Atletico Madrid – joi, 13 august, ora 22:00 (Estadio Jose Alvalade)
  • Barcelona – Bayern – vineri, 14 august, ora 22:00 (Estadio da Luz)
  • Manchester City – Olympique Lyon – sâmbătă, 15 august, ora 22:00 (Estadio Jose Alvalade)

Semifinale

• Manchester City / Olympique Lyon – Barcelona / Bayern – miercuri, 19 august, ora 22:00 (Estadio Jose Alvalade)
  • RB Leipzig / Atletico Madrid – Atalanta / Paris-Saint Germain – marți, 18 august, ora 22:00 (Estadio da Luz)

Finală

• Câștigătoarea semifinalei 2 – câștigătoarea semifinalei 1 – duminică, 23 august, ora 22:00 (Estadio da Luz)

FC Liverpool este deținătoarea trofeului Ligii Campionilor.

lyonPSGrealitateamanchester cityleipzigsferturi de finalaBayernAtalantaliga campionilorlisabona