Sfaturi de la Tata Puiu! Ce a spus Iordănescu, după ce Contra a fost criticat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 26 martie 2019, ora 08:00,
Anghel Iordănescu

Cosmin Contra a fost criticat de mai mulți foști internaționali după înfrângerea cu Suedia (1-2).

Unul dintre cei care au contestat metodele selecționerului a fost Gabi Balint.

„Eu speram că vom lua măcar un punct. Dar meciul a fost abordat prost din punct de vedere tactic. Ne-am lăsat dominați. Am jucat la 0-0 să vedem ce se va întâmpla și să luăm după aceea măsuri. Am luat măsuri în repriza a doua. Au fost pozitive, Ianis și Keșeru au intrat bine. Nu înțeleg de ce l-a scos pe Pușcaș. Eu l-aș fi scos pe Stanciu chiar la pauză. Mijlocașii centrali m-au dezamăgit în prima repriză, Marin și Băluță, dar în repriza a doua au fost alții.

Îmi pare rău că nu a avut curaj (n.a. – Cosmin Contra). Mitriță nu trebuia să joace din primul minut. Stanciu… randamentul lui nu e încă ce ne așteptăm, mai ales că are și numărul 10. A greșit flagrant la golul doi. Nu am abordat jocul cu încredere.

Trebuie să găsim fundași centrali, că nu avem. Nu știu pe unde putem găsi. Avem fundași centrali lenți, care de multe ori nu își găsesc pozițiile acolo. Rămân cu un gust amar”, a spus Balint.

Contra a fost foarte deranjat de critici. Tehnicianul le-a reamintit că este selecționer, a trecut în revistă performanțele ca antrenor și jucător și i-a îndemnat să tacă.

Fostul selecționer Anghel Iordănescu a comentat situația.

Și eu am fost dezamăgit după primul meci și vă spun că l-am v[zut în direct și după l-am mai văzut o dată. Nu mi-a venit să cred. Când antrenam eu vizionam meciurile de 4-5 ori. Și eu eram la fel ca el, îmi era greu să accept criticile, dar nu aveam încotro. Depinde și cine vorbea, când comenta un om cu greutate atunci stăteam și mă gândeam”, a declarat Anghel Iordănescu la TV Digi Sport

Iordănescu a fost selecționerul României în trei mandate: în 1993-1998, 2002-2004 și în 2014-2016.