Serena Williams, în semifinale la US Open! Cu cine se va duela în penultimul act

serena williams

Serena Williams, la un pas de o nouă finală la US Open. Sportiva din America locul 8 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat, miercuri, în semifinale la US Open.

Fostul lider mondial a trecut în sferturi de Ţvetana Pironkova (Bulgaria), scor 4-6, 6-3, 6-2, la capătul unui meci maraton, care a durat nu mai puțin de două ore și 12 minute.

Serena Williams nu a ratat nicio apariție în semifinale la US Open începând cu anul 2008. În semifinale, americanca se va duela cu Victoria Azarenka, care a trecut în sferturi de Elise Mertens, scor 6-1, 6-0.

Pentru Serena aceasta este ce de-a 39-a semifinală de Grand Slam din carieră.