Serena Williams a impresionat în primul meci pe zgură din acest an! Se poate confrunta cu Simona Halep

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 13 mai 2019, ora 15:43,
serena-williams

Serena Williams (locul 11 WTA) a debutat cu dreptul în sezonul de zgură! Americanca s-a calificat în turul secund al turneului de la Roma, după ce a învins pe suedeza Rebecca Peterson (64 WTA), scor 6-4, 6-2.

Meciul a durat puțin peste o oră. Serena a avut un singur moment mai slab, în debutul partidei, când a fost condusă cu 3-1.

Americanca a revenit spectaculos și a reușit 10 ași, fără a-și mai pierde serviciul până la final.

A fost primul meci jucat de către Serena Williams (37 de ani) după o pauză de aproape două luni. Americanca s-a retras în turul 3 la Miami.

Exceptând anii 2017 și 2018, când a avut probleme medicale și a născut, Serena a înregistrat rezultate fantastice pe zgură. Între 2012 și 2016, Williams a pierdut doar 5 meciuri pe zgură, fiind de două ori campioană la Roland Garros.

Dacă va ajunge în sferturile de finală la Roma, Serena Williams are șanse mari să dea peste Simona Halep (locul 2 WTA). Americanca o conduce cu 9-1 la întâlnirile directe pe româncă.

Serena are un tablou complicat la Roma și va juca în turul doi împotriva învingătoarei din partida Venus Williams (SUA, locul 50 WTA) – Elise Mertens (Belgia, 20 WTA).

În optimi, Serena Williams poate să joace cu Sloane Stephens (locul 8 WTA), semifinalistă săptămâna trecută la Madrid.