VIDEO | Sepsi se întoarce în play-off după victoria de la Mediaș!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 februarie 2019, ora 19:20,
penalty sepsi gaz metan

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a întors pe un loc de play-off datorită celor trei puncte câștigate pe terenul echipei Gaz Metan Mediaș. Sepsi s-a impus cu 1-0, după un gol marcat de Tandia din penalty.

Pe fondul scandalului de la meciul Sepsi – Dinamo, din etapa trecută, medieșenii i-au primit pe cei de la Sepsi cu imnul României intonat înaintea începerii partidei. S-a scandat „România” în tribună, iar, pe teren, elevii lui Edi Iordănescu au început lupta pentru play-off.

Cei de la Sepsi le-au tăiat însă repede elanul. În minutul 8, Olaru a făcut fault în careu și, imediat, la aceeași fază, a fost și henț la șutul trimis de covăsneni.

Arbitrul Istvan Kovacs a avut astfel de unde să aleagă și a arătat punctul cu var. Penalty-ul a fost transformat de Tandia.

Sepsi se putea desprinde în minutul 36, când Florin Ștefan a driblat mai mulți adversari în banda stângă, pătruns în careu, dar a șutat pe lângă poartă.

A venit apoi rândul celor de la Gaz Metan, șutul frumos trimis de Chamed fiind deturnat spectaculos de Fejer.

Elevii lui Edi Iordănescu au avut și ultima ocazie a meciului, când Nasser Chamed a executat periculos o lovitură liberă de la 25 de metri.

S-a terminat 0-1, iar Sepsi a recuperat punctele pierdute în etapa trecută, pe teren propriu. Echipa lui Neague a egalat Astra la puncte (36) și s-a întors în play-off.

Rezumatul partidei poate fi urmărit AICI.

Gaz Metan – Sepsi 0-1 (0-1)

Marcator: Tandia (9′ – penalty)

Gaz Metan: Pleșca – R. Romeo, A. Pereira (54′ Mendes) , M. Constantin, Trif (17′ Diallo) – Aurelio, Ivanov – Olaru, Chamed, Ely Fernandes (46′ Mailat) – Rondon.
Antrenor: Edi Iordănescu-

Sepsi: Fejer – Moura, Rus, Jovanovici, Omar – Velev, Karnițki – Mensah (68′ Rudol), Vașvari, Fl. Ștefan (78′ Sato) – Tandia (84′ Hamed).
Antrenor: Eugen Neagoe.