Sepsi s-a impus în fața Chindiei și s-a depărtat de zona roșie a clasamentului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 13 iulie 2020, ora 20:27,
sepsi iasi
sepsi iasi

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a impus, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), în fața echipei Chindia Târgovişte, în etapa a noua a play-out-ului Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 43, prin Karanovic. Ronaldo Deaconu a luat o fază pe cont propriu și a șutat spre poartă din marginea careului de 16 metri, Aioani a respins în primă fază, însă mingea a sărit doar până la atacantul covăsnenilor, care a trimis balonul în plasă, cu latul.

În repriza secundă tot gazdele s-au aflat la conducerea jocului. Achahbar a trecut pe lângă golul de 2-0, în minutul 79, însă șutul său cu stângul din marginea careului a nimerit bara din stânga porții apărate de Aioani. Golul doi al celor de la Sepsi avea să vină în minutul 85, în urma unui contraatac. Safranko l-a învins pe portarul Chindiei cu un șut la colțul scurt.

În urma victoriei din această seară Sepsi urcă pe locul trei în clasamentul play-out-ului, cu 27 de puncte, în timp ce Chindia Târgoviște rămâne pe ultima poziție, cu 17 puncte.