Sepsi – Juventus 2-1. Gazdele, aproape salvate de la retrogradare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 18 mai 2018, ora 20:12,
fani Sepsi
fani Sepsi

Sepsi a obținut o victorie mare în fața celor de la Juventus (2-1), iar echipa lui Eugen Neagoe este aproape salvată de la retrogradare.

Formația din Sfântu Gheorghe a început perfect, iar Fulop a deschis scorul în minutul 6 cu un șut superb din careu. Apoi, Juventus a egalat prin Leca (minutul 15), însă oaspeții n-au putut să țină de rezultat.

Cei de la Sepsi s-au aruncat în atac, au pus o presiune mare pe apărarea oaspeților, iar Ursu a adus victoria în cele din urmă, în minutul 52, cu o lovitură de cap.

Sepsi a ajuns până pe locul al doilea în play-out, după un parcurs excelent (32 de puncte). Juventus, în schimb, se pregătește de Liga 2, după a patra înfrângere la rând.

ECHIPELE:

Sepsi: Niczuly – Dalmau, Viera, I. Ursu, Sato (De Oliveira ’82)- Ghinga, Petrovikj – Tandia, I. Fulop, Hamed (Dima ’71) – Hadnagy (Simonovski ’60)

Antrenor: Eugen Neagoe

Juventus: Drăghia – Kardes (Neacşu ’83), Walace, M. Leca, D. Popescu – Băjenaru, G. Simon, Ciobanu – Nicoară (Constantinescu ’68), Drăghici, C. Petre (Balgiu ’64)

Antrenor: Marius Baciu