Sepsi face scandal după meciul cu Craiova! Leo Grozavu: „Unii Dumnezei, alții plebea! E rea-intenție”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 22 august 2020, ora 21:06,
Leo Grozavu
Leo Grozavu

Sepsi Sfântu Gheorghe a debutat cu o înfrângere în noul sezon din Liga 1, deși a dominat meciul de pe teren propriu cu Universitatea Craiova. Oaspeții au înscris în minutul 88, după o fază suspectă de ofsaid. Antrenorul lui Sepsi, Leo Grozavu, a lansat un atac furibund la adresa arbitrilor.

În prima etapă din ediția 2020-2021 a Ligii 1, Craiova a avut mari probleme la Sfântu Gheorghe. În minutul 26, Purece a înscris pentru Sepsi, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid. Pe finalul primei reprize, Mihăilă a ratat o ocazie imensă pentru Craiova – șut în portar din câțiva metri.

În repriza a doua, Sepsi a ratat mai multe ocazii clare, dar Craiova a dat lovitura în minutul 88. Bosniacul Elvir Koljic a trimis mingea în poartă, iar gazdele au cerut ofsaid.

Toate lumea a plâns în sezonul trecut, dar Sepsi a fost cea mai dezavantajată echipă. Se pot număra fazele. Asta e! Am început un nou campionat… băieții au făcut o partidă bună, s-au străduit astăzi împotriva unei echipe care are veleități de titlu.

A fost acea fază pe final, pe care puteam să o tratăm cu mai multă responsabilitate. Dar cred că am avut un penalty în minutul 80 și ceva. Apoi a venit faza din minutul 87, care nu mai merită comentată! Ne-am obișnuit! Eu nu am voie nici măcar să vorbesc! N-am jignit pe nimeni!

În străinătate se arbitrează într-un alt mod, arbitrii sunt mai maleabili, comunică. Nu suntem aici… unii Dumnezei, alții plebea poporului! Sunt arbitri care chiar nu vor, părerea mea e că e rea-intenție. Să vezi efectiv în fața ta o împingere și să nu dai nimic. Iar la faza golului, o fi avut Koljic viteză, dar a marcat de la jumătate de metru de poartă… apărarea noastră era pe 6-7 metri. Cât ai alerga de repede, tot n-ai cum să ajungi acolo!„, a spus Leo Grozavu, la finalul partidei Sepsi – Craiova.