VIDEO | Semieșec pentru Craiova în meciul cu Botoșani. Oltenii pierd un tempo în lupta pentru titlu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 21 aprilie 2021, ora 20:52,
Botosani
Botosani

Partida dintre FC Botoșani și CSU Craiova, meci în cadrul etapei a 2-a din play-off, s-a terminat la egalitate, scor, 1-1.

Golurile partidei de pe stadionul Municipal din Botoșani au fost marcate de Realdo Fili pentru formația din Moldova respectiv Andrei Ivan pentru Universitatea Craiova.

Gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin Realdo Fili. Albanezul a recuperat o minge din piciorul căpitanului oltenilor, Nicușor Bancu și l-a învins pe portarul oaspeților, stabilind și scorul pauzei.

Oltenii au reușit să restabilească egalitatea prin Andrei Ivan în minutul 80, stabilind și scorul final al meciul de la Botoșani, 1-1.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova rămâne pe locul 3, cu 31 puncte. Etapa viitoare, formația din Bănie se deplasează în Gruia pentru derby-ul cu CFR Cluj.

De cealaltă parte, FC Botoșani este pe 5 în Liga 1, cu 22 de puncte. Runda următoare, formația lui Marius Croitoru primește vizita celor de la Academica Clinceni.

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani: Pap – Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, J. Rodriguez, Ongenda – Ashkovski, D. Croitoru, Keyta

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp, M. Constantin, Bancu – Mateiu, Nistor – Cîmpanu, Cicâldău, Camara – Tudorie