Selecționerul Ungariei face scandal după eșecul cu România! „A fost rușinos pentru handbal”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 decembrie 2019, ora 15:46,
Rasmussen
Rasmussen

Națională feminină de handbal a României a reușit o calificare dramatică în grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia, după ce a învins Ungaria la limită, scor 28-27. Selecționerul Ungariei, Kim Rasmussen, a acuzat arbitrajul, dar a recunoscut că are o parte de vină pentru finalul dezastruos de meci.

România avea nevoie de o victorie cu Ungaria, iar finalul meciului a fost dramatic. ‘Tricolorele’ au fost conduse mereu, dar au egalat în ultimul minut. Cu opt secunde înainte de final, România a primit o lovitură de la 7 metri, iar Cristina Neagu a înscris.

Ungaria s-a clasat pe locul 4 în Grupa și va juca pentru locurile 13-16 la Campionatul Mondial.

Felicitări echipei României! Sunt foarte dezamăgit de mine. Sunt dezamăgit că n-am obţinut măcar rezultatul de egalitate. Ce au făcut arbitrii în ultimele zece minute a fost ruşinos. Am simţit că a fost ceva personal împotriva mea. Sunt extrem de dezamăgit că s-a ajuns la acest nivel, dar de mine sunt cel mai dezamăgit.

Atunci când joci 7 contra 6, un spaţiu rămâne întotdeauna şi este greu să o ţii pe Cristina Neagu. Jocul 7 contra 6 a fost bun pentru România, a fost un avantaj pentru ele. Am avut trei goluri avantaj până spre final şi pot să spun că meciul acesta este cea mai mare dezamăgire din cariera mea de antrenor.

Îmi pare foarte rău pentru fete, că n-am fost mai bun pentru ele în această zi. Există suişuri şi coborâşuri. Este responsabilitatea mea! În ultimele două minute, nu le-am putut spune fetelor decât «ă, ă, ă, ă». Nu am dat nicio indicație! Este vina mea!

Dacă vrei să vezi un arbitraj prost, uită-te încă o dată la acest meci. Nimeni nu are idee de ceea ce pot face (n.a. – arbitrii). A fost o miză uriașă și ei ar fi trebuit să lase cele două echipe să decidă soarta meciului, în loc să intervină. Dar au făcut-o!„, a spus Kim Rasmussen.

arbitrajKim Rasmussenselectionerhandbal femininromaniagrupa principalacalificarecampionatul mondialRasmussenungaria