Selecționerul Angliei cere o reacție din partea jucătorilor, înaintea meciului cu România

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 19 iunie 2019, ora 18:06,
anglia-franta

Anglia și România se vor înfrunta în cea de-a doua rundă din grupa C a Campionatului European de tineret. Starea de spirit în cele două tabere este radical diferită: englezii au pierdut dramatic cu Franța, în timp ce România vine după succesul entuziasmant cu Croația.

Anglia – Franța 1-2 și România – Croația 4-1 au fost primele rezultate de la Euro 2019, turneu găzduit de Italia și San Marino.

Anglia a condus Franța până în minutul 89, dar ‘Les Bleus’ s-au impus cu 2-1.

Suntem foarte dezamăgiți, dar nu avem timp să ne plângem de milă. Urmează un alt meci (cu România, vineri) și avem nevoie de toate punctele dacă vrem să ieșim din această grupă. Dacă nu profiţi de şansele tale şi nu-ţi oprești adversarul te pui într-o situaţie complicată. Am fi putut uşor să avem 3-0 la pauză cu Franța. Cred că în prima repriză am fost de departe echipa mai bună„, a spus Aidy Boothroyd, selecționerul Angliei, citat de Independent.

Raportul ocaziilor de gol a fost 18-5 pentru Franța, iar cel al șuturilor pe poartă a fost 6-1 pentru ‘Les Bleus’.

Vineri, 21 iunie, vor avea loc meciurile Anglia – România (Dino Manuzzi – Cesena, ora 19:30) şi Franţa – Croaţia (San Marino Stadium – Serravalle, ora 22:00).

campionatul europeanu21angliaromaniaeuro 2019echipa nationalaAidy Boothroydtineret