Selecţionerul Mutu, urecheat după 0-0 cu Germania U21: ,,Nu-l înţeleg de ce nu a jucat cu el! E în primii 5 din Liga 1”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 30 martie 2021, ora 22:07,
Romania U21
Romania U21

România U21, pregătită de Adi Mutu, a ratat calificarea în sferturile de finală ale EURO U21, după ce a remizat în meciul decisiv cu Germania, scor 0-0.

Formaţia trimisă de Mutu în teren nu a reuşit să meargă mai departe la Campionatul European de tineret, după egalul înregistrat cu nemţii. Alex Măţan a ratat cea mai mare ocazie pentru ,,tricolori”, când a trimis în prima repriză în bară.

Sursa foto: Profimedia Images

Florin Prunea, fost internaţional, a reacţionat la finalul partidei cu Germania. Acesta spune că viitorul fotbalului românesc nu sună rău, dar nu înţelege de ce Adi Mutu nu a jucat cu Olimpiu Moruţan din primul minut.

,,Olanda și-a făcut treaba, 6-1, a fost o diferență foarte mare între noi și olandezi. Viitorul nu se anunță rău, trebuie să avem grijă de acești copii. Important e că au simțit ce înseamnă un turneu important de juniori, eu personal cred că generația anterioară a fost mai bună decât aceasta.

Important e ce facem cu ei, că am văzut ce s-a întâmplat cu cei din generația anterioară. Eu nu înțeleg de ce nu a jucat din primul minut Moruțan, e în primii 5 din Liga 1, dacă vrei să bați Germania nu poți să nu joci cu Moruțan. Nu mai zic Ciobanu. Nu îl înțeleg pe Mutu, dar important e că e o experiență bună pentru jucătorii aceștia.

Vlad e un câștig real, cred eu. Ușor, ușor, va face pasul către echipa mare. E un portar care apără titular la FCSB, a avansat mult în ultimul an, ați văzut portarul Germaniei? Diferență mare între portarul nostru și cel al Germaniei, mai bun Vlad.”, a declarat Florin Prunea, pentru ProSport.

În urma rezultatului din această seară de la Budapesta, România termină pe locul 3 în grupa A a Campionatului European Under 21.

De cealaltă parte, Germania încheie după aceste trei meciuri pe locul 2 în Grupa A a Europeanului de tineret, după ce Olanda U21, care a zdrobit Ungaria U21, scor 6-1.

Citeşte şi VIDEO | Un 0-0 nu a fost de ajuns pentru România U21! ,,Tricolorii” lui Mutu se opresc în faza grupelor la Campionatul European