Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 11 iunie 2018, ora 11:30,
Vettel
Vettel

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, pe circuitul de la Montreal. Vettel a revenit pe primul loc în clasamentul general, după ce britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a terminat doar pe poziția a cincea în Canada.

Vettel a pornit din pole position și a dominat autoritar cursa. După 68 de tururi, Sebastian a fost cronometrat cu 1 oră, 28 de minute, 31 de secunde și 377 de miimi.

Valtteri Bottas (Mercedes) a încheiat pe locul al doilea, la 7,3 secunde în spatele câștigătorului. Max Verstappen (Red Bull) a completat podiumului, fiind cu 8,3 secunde mai lent decât Vettel.

Este prima victorie pentru Ferrari în Canada în ultimii 14 ani. Totodată, a fost succesul cu numărul 50 pentru Sebastian Vettel în carieră. Germanul în vârstă de 30 de ani are patru titluri în palmares, în perioada 2010-2013.

Sebastian Vettel conduce în clasamentul piloților, cu 121 de puncte, urmat de Lewis Hamilton, cu 120 de puncte, și Valtteri Bottas, cu 86 de puncte.

În clasamentul constructorilor, Mercedes are 206 puncte, Ferrari are 189 de puncte, iar Red Bull Racing a strâns 134 de puncte.

Marele Premiu al Canadei a fost cea de-a șaptea rundă a Campionatului Mondial de Formula 1.

La 24 iunie va avea loc Marele Premiu de Formula 1 al Franței, pe circuitul ‘Paul Ricard’ din apropiere de Marsilia.