VIDEO | Seara fără surprize! Brazilia și Elveția se califică în optimile Cupei Mondiale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 27 iunie 2018, ora 23:06,
Brazilia
Brazilia

Brazilia și Elveția s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia, după ce au terminat neînvinse în grupa E. În ultima etapă, Brazilia a învins Serbia cu 2-0, iar Elveția și Costa Rica au remizat, scor 2-2.

La Moscova, Paulinho a deschis scorul în minutul 36. Mijlocașul de la Barcelona a sprintat inspirat în atac și a primit o pasă în spatele fundașilor Serbiei din partea lui Coutinho. Paulinho l-a lobat pe portar de la aproximativ 14 metri.

În minutul 68, Thiago Silva a înscris în urma unui corner. Fundașul central a trimis o lovitură de cap din interiorul careului mic, după centrarea lui Neymar.

Serbia (4-2-3-1): Stojkovici – Rukavina, Milenkovici, Veljkovici, Kolarov – Matici, Milinkovici Savici – Tadici, Ljajici (Zivkovici 75′), Kostici (Radonjici 82′) – Mitrovici (Jovic 89′). Selecționer: Mladen Krstajici.

Brazilia (4-2-3-1): Alisson Becker – Fagner, Silva, Miranda, Marcelo (Filipe Luis 10′) – Paulinho (Fernandinho 66′), Casemiro – Willian, Coutinho (R. Augusto 80′), Neymar – G. Jesus. Selecționer: Tite.

Elveția, egalată de Costa Rica în ultimul minut

La Novgorod, Elveția și Costa Rica au remizat, scor 2-2. Blerim Dzemaili a deschis scorul în minutul 31, contrar cursului jocului.

Kendall Waston a egalat pentru costaricani în minutul 56. Atacantul de 1,96 metri a înscris în urma unui corner, cu o lovitură de cap.

În minutul 85, rezerva Josip Drmic a înscris din interiorul careului, după o centrare din partea dreaptă a lui Zakaria. În minutul 90+2, Costa Rica a primit penalty, după ce Joel Campbell a fost faultat de Behrami. Bryan Ruiz a trimis în bară lovitura de pedeapsă, dar mingea l-a lovit în spate pe portarul Sommer și a intrat în poartă.