Se cunoaște prima echipă care a promovat în Liga 1. Parcurs senzațional

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 05 mai 2018, ora 13:58,
Calarasi
Calarasi

Dunărea Călărași a trecut pe teren propriu de Ripensia Timișoara, scor 3-1, și a obținut din punct de vedere matematic promovarea în Liga 1, cu 5 etape înainte de final. Formația antrenată de Dan Alexa are o serie de 11 victorii consecutive în Liga a 2-a.

În meciul cu bănățenii, Dunărea avea nevoie de cel puţin un egal pentru a-şi asigura prezența în Liga 1. Ripensia a deschis scorul în minutul 30, după ce Marius Toma a reluat cu capul din 6 metri. Gazdele au întors rezultatul în debutul reprizei a doua, prin reușitele lui Valentin Munteanu (47′) și Alin Dobrosavlevici (53′). Silviu Pană a stabilit scorul final în minutul 83. În minutul 87, Dobrosavlevici a fost eliminat în urma unui conflict cu un adversar.

Dunărea Călărași a avut un parcurs senzațional în acest sezon. În afara celor 11 victorii consecutive, echipa lui Dan Alexa a pierdut doar două meciuri în tot campionatul (ultima înfrângere datează din 19 august 2017, 1-2 cu Hermannstadt).

Dunărea Călărași are cel mai bun atac din Liga a 2-a, cu 68 de goluri înscrise, și a doua cea mai bună apărare – 22 de goluri primite. În plus, atacantul Valentin Marius Alexandru este golgheterul campionatului, cu 22 de reușite.

Dunărea Călărași reușește pentru prima dată să promoveze în Liga 1. Călărășenii au fost aproape de promovare în sezonul 2015-2016, dar au ratat barajul cu FC Voluntari din cauza unei înfrângeri cu UTA, scor 1-4.

Echipa evoluează pe Stadionul „Ion Comșa” din Complexul Sportiv al Tineretului, arenă cu o capacitate de 14.000 de locuri. La finalul lunii martie, preşedintele Dunării Călărași, Florentin Brişan, a anunțat că Primăria a predat baza sportivă Consiliului Judeţean pentru modernizare.

FC Hermannstadt, la un pas de promovare

FC Hermannstadt este foarte aproape de promovarea în Liga 1. Sibienii au câștigat pe teren propriu cu FC Argeș, scor 1-0, și au un avans de 15 puncte față de echipa de pe locul trei, Chindia Târgoviște.

Radu Crişan a marcat în minutul 70. În urma unui corner, fundașul central a trimis cu capul către vinclu, din 10 metri.

Este cea de-a noua victorie consecutivă pentru FC Hermannstadt în Liga a 2-a. În plus, formația antrenată de către Alexandru Pelici are o serie de 29 de meciuri fără înfrângere în campionat. Ultimul eșec datează din 23 august 2017!

Pe teren propriu, FC Hermannstadt a fost o fortăreață – 15 victorii, 2 egaluri, 0 înfrângeri, 32 de goluri marcate, 3 goluri primite.

În runda următoare, formația din Sibiu se deplasează la Târgoviște pentru meciul împotriva Chindiei. Hermannstadt are nevoie de un rezultat de egalitate pentru a obține promovarea din punct de vedere matematic.

FC Hermannstadt are șanse importante să se califice în finala Cupei României. Sibienii s-au impus pe teren propriu cu 1-0 în prima manșă a semifinalei cu Gaz Metan Mediaș.

promovareHermannstadtliga 2fc argeșchindia targovisteliga 1ripensia timișoaradunarea calarasi