SCM Râmnicu Vâlcea, învinsă la Brest! Campioana, primă repriză de coşmar

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 12 octombrie 2019, ora 21:08,
brest valcea

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut fără drept de apel în deplasarea de la Brest, scor 37-24 în favoarea gazdelor.

Echipa lui Florentin Pera a avut o primă repriză sub aşteptări în Franţa, iar gazdele au condus cu 22-9 la pauză. Meciul a fost mai echilibrat în partea a doua, atunci când Brest a luat piciorul de pe acceleraţie.

Daneza Ann Norgaard a salvat din impresia generală a meciului făcut de SCM Râmnicu Vâlcea. A înscris din toate poziţiile în repriza a doua şi a terminat partida cu nouă goluri marcate din zece aruncări.

După eşecul din Franţa, SCM Râmnicu Vâlcea a rămas pe locul al doilea în Grupa C, după Brest, cu două puncte.

Sâmbăta viitoare, SCM va juca într-o nouă deplasare de foc, în Muntenegru, la Buducnost.