S-a TERMINAT! Mihaela Buzărnescu, eliminată de la Eastbourne

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 27 iunie 2018, ora 15:22,
buzarnescu2
buzarnescu2

Mihaela Buzărnescu (locul 28 WTA) a pierdut meciul împotriva letonei Jelena Ostapenko (locul 12 WTA), scor 6-1, 6-2, în optimile de finală ale turneului pe iarbă de la Eastbourne, Marea Britanie.

Românca a acuzat dureri la brațul și umărul stâng, probleme apărute pe fondul celor două meciuri anterioare solicitante disputate în această competiție. De acest lucru a profitat și Ostapenko care s-a impus după doar o oră de joc.

Buzărnescu nu a mai putut repeta performanța din februarie, atunci când a învins-o, în turul al 2-lea la Doha, pe sportiva letonă, cu 6-1, 6-3.

Astfel, Ostapenko va da piept în sferturi cu poloneza Agnieszka Radwanska, locul 31 WTA, care a beneficiat de retragerea jucătoarei cehe Petra Kvitova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 3, înaintea optimilor de finală.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 11.140 de dolari şi cu 55 de puncte WTA.

mihaela buzărnescuAgnieszka Radwanskaeastbournetenismarea britaniejelena ostapenkoeliminareoptimi de finala