„Rușine!” Reacția fanilor FCSB după înfrângerea cu Dinamo! Fotbaliștii lui Vintilă, criticați dur

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 18 februarie 2020, ora 16:30,
fani FCSb
fani FCSb

Suporterii echipei patronate de Gigi Becali, deranjați de atitudinea roș-albaștrilor în cele patru meciuri disputate anul acesta. Membrii facțiunii Peluza Roş-Albastră au emis un comunicat dur, în care critică evoluția fotbaliștilor pregătiți de Bogdan Vintilă în derby-ul cu Dinamo.

Înfrângerea cu Dinamo a fost de fapt cea care a umplut paharul, însă fanii roș-albaștri nu au uitat nici celelalte evoluții dezamăgitoare din acest an ale favoriților.

FCSB a reușit să strângă doar patru puncte din cele patru meciuri pe care le-a disputat după pauza de iarnă.

”Ruşine

Dinamo – Steaua 2-1

Nici câinii nu credeau că pot să ne învingă în acest meci.

Un nou meci, o nouă dezamăgire în joc, la fel cum au fost şi celelalte meciuri din acest an.

Avem două, trei ”staruri” care fac figuraţie pe teren, cel puţin anul ăsta.

Se vede că pauza competiţională ne-a dereglat de tot.

Din cel mai uşor program posibil în aceste 4 meciuri (având şi restanţa cu Voluntari) am reuşit să luăm doar 4 puncte. Să zicem că batem Chindia, vom face 7 dar tot e foarte puţin…

Delăsarea, nepăsarea, individualismul unora dintre jucători sunt doar câteva dintre motivele acestor jocuri catastrofale.

Dureros nu este că pierzi, se întâmplă, dureros este că nu se vede determinare, ambiţie, pasiune din partea voastră… Doar cu 2, 3 jucători care chiar pun suflet (Planic, Creţu, etc) nu avem vreo şansă la titlu. Nimic nu e pierdut, dar fără determinare este pierdut totul.

Cu CFR Cluj am avut zero şuturi pe poartă, cu Voluntari am avut 3 şuturi pe poartă şi toate în prima repriză a 2-a am avut superioritate numerică, cu Academica Clinceni nu am fost în stare să marcăm un gol dar Gaz Metan Mediaş le-a dat trei goluri.

Pe Pintilii îl ”sfătuim” să se lase de fotbal când, cu el pe teren, echipa avea agresivitate, determinare. Şi să ţinem cont de un aspect foarte important, despre care nimeni nu vorbeşte şi poate mulţi nu ştiu asta, ăsta este ultimul an în care mai putem să sperăm la grupele de Champions League, ultimul!!! Dacă nu câştigăm titlu (ar fi chiar a 8-a minune a lumii să îl câştigăm), am avea şansa să jucăm poate pentru ultima oară în grupele U.C.L., de la anul va fi greu să ne calificăm şi în grupele Europa League, şi aici nu e vorba doar de STEAUA.

Haideţi să ”turăm motoarele” şi să dăm drumul la treabă cât mai avem şanse. Mai avem şi Cupa în care putem să ne punem baza şi să ne luăm revanşa faţă de câini”, este mesajul postat de fanii de la Peluza Roş-Albastră Oficial pe contul oficial de Facebook.

Dinamo a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), formaţia FCSB, în etapa a XXV-a a Ligii I. FCSB a evoluat în inferioritate numerică din finalul primei reprize.