Romelu Lukaku a doborât mai multe recorduri, după reușitele din Belgia – Tunisia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 23 iunie 2018, ora 16:40,
Lukaku-recorduri

Romelu Lukaku a înscris două goluri pentru Belgia în partida cu Tunisia, din grupa G a Cupei Mondiale din Rusia. Atacantul lui Manchester United a devenit belgianul cu cele mai multe reuşite la turneele finale.

După „dubla” din partida cu Panama, câştigată cu 3-0, Romelu Lukaku (25 de ani) a mai înscris de două ori în prima repriză a meciului cu Tunisia.

Mai întâi a punctat în minutul 16, cu un şut perfect la colţul lung. Apoi a făcut 3-1 pentru Belgia în minutul 45+3, după un lob superb peste portar.

Romelu Lukaku a ajuns la şapte goluri la Cupa Mondială și Campionatul European, devenind belgianul cu cele mai multe reuşite la turneele finale. Precedentul record era deţinut de Jan Ceulemans, cu şase reuşite.

Totodată, Lukaku este fotbalistul din Belgia cu cele mai multe goluri la un turneu final, 4. Atacantul lui Manchester United l-a egalat pe Cristiano Ronaldo în topul golgheterilor la Cupa Mondială din Rusia.

Romelu Lukaku este şi primul fotbalist cu minimum două goluri în partide consecutive la o ediție a Cupei Mondiale, după Diego Maradona în 1986.