România – Irlanda de Nord 1-1, într-un amical pe Arena Națională! Oaspeții au marcat printr-un jucător din liga a 3-a engleză

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 23 martie 2024, ora 00:13,
România – Irlanda de Nord 1-1

Naţionala de fotbal României a remizat pe teren propriu, 1-1, cu Irlanda de Nord, într-un amical disputat pe Arena Națională din Bucureşti.

România și Irlanda de Nord au încheiat la egalitate, 1-1, în amicalul de pe Arena Națională

Oaspeţii au deschis scorul prin Jamie Reid, în minutul 7, după un contraatac pornit de la Conor Bradley. Reid a debutat cu această ocazie la națională, chiar dacă pe 15 iulie va împlini 30 de ani. El este legitimat la echipa engleză Stevenage, din a treia divizie.

Reid a fost găsit la marginea careului mare, a înălțat balonul peste Florin Niță, care i-a plonjat la picioare, iar mingea a lovit transversala înainte de a intra în poartă.

„Tricolorii” au reuşit egalarea în minutul 24, când Dennis Man a preluat în careu şi a tras puteric, învingându-l pe portarul nord-irlandez Conor Hazard. Tot Man a mai şutat odată la poartă, în minutul 38, însă George Puşcaş s-a aflat în calea balonului, blocându-l involuntar.

În repriza secundă, nicio formație nu și-a mai creat ocazii clare de gol. Pentru România urmează amicalul cu echipa Columbiei, prohramat marți, de la ora 21:30, pe Civitas Metropolitano din Madrid.

Neînvins de 12 meciuri, selecționerul Edward Iordănescu mai are nevoie de două rezultate pozitive consecutive pentru a egala recordul tatălui său din perioada 2014-2016

România a pierdut ultima partidă pe 17 noiembrie 2022, 1-2 cu Slovenia, într-un amical jucat la Cluj-Napoca. De atunci, „tricolorii” au obținut 6 victorii și 6 remize.

România – Irlanda de Nord 1-1 (1-1)

Marcatori: Man (24) / Reid (7)

România: Niţă – Mogoş (46 – Sorescu), Drăguşin, Burcă (75 – Racoviţan), Manea – Marin (75 – Şut), Cicâldău (62 – Olaru) – Man (75 – Hagi), Stanciu, Coman (62 – Mihăilă) –Puşcaş. Selecţioner: Edward Iordănescu

Irlanda de Nord: Hazard (46 – Peacock-Farrell) – Hume, Toal, McNair – Bradley, Charles, Thompson (71 – McCann), Lane (62 – McMenamin), Spencer – Reid (71 – Magennis), Price. Selecţioner: Michael O’Neill

Au arbitrat: Kristoffer Karlsson – Mehmet Culum, Fredrik Klyvere (toţi din Suedia); rezervă: Andrei Chivulete

Cartonaşe galbene: Burcă (61), Puşcaş (76), Sorescu (90+1) / Hazard (44), McNair (81)