România a obținut argintul la Campionatul European de gimnastică! Larisa Iordache, cel mai bun om al echipei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 decembrie 2020, ora 00:13,
larisa iordache

Echipa feminină de gimnastică a României a încheiat pe locul al doilea Campionatul European disputat în Turcia, fiind devansată cu puțin de reprezentativa Ucrainei!

„Tricolorele” au reușit să obțină medaliile de argint în cadrul turneului final disputat la Mersin, Turcia. După un start perfect de competiție, gimnastele române, în frunte cu Larisa Iordache, au izbutit să termine pe locul secund al competiției.

Din echipa României au făcut parte Larisa Iordache, Ioana Stănciulescu, Silvia Sfiringu, Antonia Duţă și Daniela Trică, reușind să obțină în total 154,496 de puncte. Liderul Ucraina și-a adjudecat prima poziție după ce a obținut un punctaj de 154,663 de puncte. Podiumul a fost completat de Ungaria, reprezentativă care a acumulat 151,597 de puncte.

Potrivit Agerpres, Larisa Iordache a fost singura care a făcut toate aparatele din tabăra României, reușind să obțină 14,166 la sărituri, 13,100 la paralele, 14,133 la bârnă şi 12,766 la sol. Silvia Sfiringu a fost punctată cu 14,200 la sărituri, 12,166 la paralele şi 12,366 la bârnă.

Naționala tricoloră va fi reprezentată în toate finalele pe aparate de duminică de către Larisa Iordache (paralele, bârnă, sărituri și sol), Ioana Stănciulescu (a șasea medie de la sărituri), Silviu Sfiringu (a doua medie la bârnă) și de Antonia Duță (a doua medie la sol).