România a învins și Italia! Tricolorii sunt calificați în etapa a doua preliminară a CM 2021

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 12 ianuarie 2020, ora 21:26,
românia-naționala-masculină-de-handbal

Națioala de handbal masculin a României s-a impus cu scorul de 29-24 în partida cu Italia, în ultimul meci din grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021.

Tricolorii erau deja calificați, iar în meciul cu Italia, de la Benvento, au avut avantaj de un singur gol la pauză, (13-12).

Repriza secundă a fost la discreția tricolorilor, care s-au impus la 5 goluri diferență, 29-24.

România a încheiat meciurile din grupa a treia cu victorii pe linie, 29-24 cu Georgia, 32-21 cu Kosovo și 29-24 cu Italia și merge în următoarea etapă a preliminariilor ca și câștigătoare a grupei.