România a fost învinsă de Columbia cu 2-3 în amicalul de la Madrid! „Tricolorii” au contat doar în ultimele 10 minute

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 27 martie 2024, ora 08:27,
Florin Tănase

Naţionala de fotbal a României a pierdut cu 2-3 în fața Columbiei, amicalul care a avut loc pe Stadionul Civitas Metropolitano din Madrid.

Columbia a deschis scorul la prima acțiune la poarta României

Una dintre cele mai în formă echipe din fotbalul mondial s-a impus mai clar decât o arată scorul, prin golurile marcate de Jhon Cordoba (6), Jhon Arias (35) şi Yaser Asprilla (79).

„Tricolorii” au contat doar în ultimele 10 minute, punctând prin Ianis Hagi (84) şi Florin Tănase (90+4).

România, neînvinsă de 12 meciuri consecutive, a fost dominată categoric de sud-americani, care au fost superiori din punct de vedere al organizării, al vitezei de joc şi al tehnicităţii.

„Los Cafeteros” au deschis scorul în min. 6, prin Cordoba, care a reluat cu capul din 6 metri, de lângă Burcă, la centrarea lui Mojica.

Câteva zeci de secunde mai târziu, România a avut şansa egalării (8), dar Alibec a fost blocat la 7 metri, după care nu a ştiut unde e mingea, care se afla lângă el, în poziţie de finalizare.

Echipa antrenată de argentinianul Nestor Lorenzo şi-a dublat avantajul în minutul 35, când Arias a fost găsit liber în mijlocul careului de centrarea lui Rios şi nu l-a iertat pe Moldovan.

Golurile României au fost marcate de Ianis Hagi (84) şi Florin Tănase (90+4)

Echipa pregătită de Edward Iordănescu, susţinută de 20.000 de spectatori români, a încercat să fie mai ofensivă după pauză, iar Moruţan (47) l-a testat pe Vargas cu un şut din marginea careului.

Sud-americanii, neînvinşi de 20 de meciuri, au continuat să fie periculoşi, însă Cordoba (49) a şutat în plasa laterală.

Nici Stanciu nu a fost mai precis (51), şutul său de la 25 de metri ducându-se destul de mult pe lângă ţintă.

Moldovan a avut o intervenţie salvatoare în minutul 52, după care columbia a marcat al treilea gol la capătul unei faze rapide, cu centrarea lui Mojica de pe stânga, recentrarea lui Arias şi finalizarea lui Yaser Asprilla (79) a marcat cu un şut din marginea careului.

Finalul meciului a aparţinut tricolorilor, care au înscris de două ori şi au mai avut câteva situaţii. Ianis Hagi a profitat de o greşeală a lui Lerma (84) şi a redus din handicap, iar apoi tot el a avut o lovitură liberă de la 18 metri, dar mingea a fost deviată în corner (86).

Nedelcearu (87), într-un duel cu un un fundaş columbian, nu a reuşit să reia cu capul pe poartă la un corner.

Florin Tănase (90+4) a marcat al doilea gol al tricolorilor, cu un şut de la 12 metri, mingea fiind deviata de Lucumi, după acţiunea lui Man.

Columbia – România 3-2 (2-0)

Au marcat: Cordoba (6), Arias (35), Asprilla (79) / Hagi (84), Tănase (90+4).

Columbia: Vargas – Munoz (45 – Arias), Cuesta, Lucumi, Mojica – Rios, Lerma – Arias (67 – Carrascal), Rodriguez (73 – Quintero), Diaz (66 – Borre) – Cordoba (74 – Asprilla). Selecţioner: Nestor Lorenzo.

România: Moldovan – Raţiu, Drăguşin (46 – Nedelcearu), Burcă, Opruţ (87 – Sorescu) – R. Marin (77 – Tănase), M. Marin – Moruţan, Stanciu (77 – Man), Mihăilă (56 – Hagi) – Alibec (57 – Drăguş). Selecţioner: Edward Iordănescu.

Au arbitrat: Alejandro Muniz Ruiz – Eliana Fernandez Gonzalez, Alfredo Rodriguez Moreno (rezervă: Miguel Angel Ortiz Arias, toţi din Spania)

Cartonaşe galbene: Cordoba (74), Lerma (85) / R. Marin (10), M. Marin (78)