România a debutat dezamăgitor în Liga Națiunilor. Chiricheș și Pintilii s-au accidentat!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 07 septembrie 2018, ora 23:22,
romania-muntenegru-5

UPDATE 23:37 Fluier final la Ploiești! România și Muntenegru fac un 0-0 tern. Pentru ‘tricolori’ urmează deplasarea din Serbia, luni, la Belgrad.

În celălalt meci din grupa 4, Serbia a învins în Lituania cu 1-0. Dusan Tadici a înscris din penalty în minutul 38. Același Tadici a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 83.

UPDATE 23:30 Au fost acordate 5 minute de prelungire pentru repriza a doua.

UPDATE 23:22 Deși evoluează în inferioritate numerică, muntenegrenii au introdus pe teren un atacant. Fatos Beqiraj de la KV Mechelen a intrat în locul lui Boljevici.

UPDATE 23:18 Muntenegru rămâne în 10 jucători! Atacantul Mugosa a primit cel de-al doilea cartonaș galben! 15 minute pentru ca România să modifice acest 0-0 de pe tabelă.

UPDATE 23:16 Victorie senzațională pentru echipa națională de tineret a României! 2-1 în Portugalia, în condițiile în care gazdele au ratat un penalty în minutul 90+9! ‘Tricolorii’ mici au evoluat în dublă inferioritate numerică, după eliminările lui Ionuț Nedelcearu și Andrei Ivan.

UPDATE 23:15 Prima schimbare în echipa Muntenegrului. A intrat Kosovici în locul lui Scekici.

UPDATE 23:13 Paul Anton a fost introdus pe teren de către Cosmin Contra în locul accidentatului Pintilii. România nu mai are nicio înlocuire disponibilă, cu 20 de minute înainte de final.

UPDATE 23:11 Mihai Pintilii a primit cartonașul galben, apoi a cerut schimbarea, având probleme fizice.

UPDATE 23:08 A doua înlocuire în echipa României. A ieșit Mitriță și a intrat Budescu.

UPDATE 22:58 1-2 este scorul la Portugalia U21 – România U21! Joao Carvalho a înscris în minutul 85.

La doar câteva minute după, Andrei Ivan a primit al doilea cartonaș galben. Dublă inferioritate numerică pentru România!

UPDATE 22:54 Mihai Bălașa a primit cartonașul galben!

UPDATE 22:47 A început repriza a doua la Ploiești, iar România a avut o ocazie uriașă! Acțiune bună a lui Benzar în banda dreaptă, Keșeru primit mingea în 8 metri și a șutat la colțul scurt, iar portarul Petkovici a respins.

Cele două echipe:

România: Tătărușanu – Benzar, Bălașa, Săpunaru (cpt.), Bancu – Pintilii, Stanciu – Chipciu, Maxim, Mitriță – Keșeru.

Muntenegru: Petkovici – Stojkovici, Savici (cpt.), Simici, Tomasevici – Scekici, Vukcevici – Boljevici, Ivanici, Jovovici – Mugosa.

UPDATE 22:40 Naționala de tineret va trebui să joace în inferioritate numerică în ultimele 20 de minute, după eliminarea lui Nedelcearu. Este 2-0 pentru ‘tricolorii’ mici în Portugalia.

UPDATE 22:34 GOOL pentru România U21! Andrei Ivan a dublat avantajul din Portugalia, după reușita din minutul 59. Dennis Man i-a pasat, iar Ivan a scăpat singur cu portarul, l-a driblat și a șutat în poarta goală.

UPDATE 22:31 Pauză la Ploiești, după un minut de prelungire. 0-0 este scorul. România nu a trimis niciun șut pe poartă.

UPDATE 22:26 În cealaltă partidă din grupa României în Liga Națiunilor, Serbia a deschis scorul în Lituania. Dusan Tadici a înscris din penalty, în minutul 38.

UPDATE 22:24 Naționala de tineret a României a deschis scorul în Portugalia! Alexandru Cicâldău a înscris în minutul 52, după o pasă a lui Florinel Coman. La acest rezultat, avem șanse mari de calificare la Campionatul European U21.

UPDATE 22:23 Primul cartonaș galben al partidei este acordat muntenegreanului Mugosa.

UPDATE 22:22 Ocazie mare pentru România! Mitriță a profitat de lipsa unui pressing și a șutat din zonă centrală, de la 18 metri, puțin peste vinclul porții lui Petkovici!

UPDATE 22:19 Keșeru, care nu s-a văzut deloc până acum, are o primă șansă, dar șutul său nu a nimerit spațiul porții.

UPDATE 22:14 Vești foarte proaste! Chiricheș nu mai poate continua meciul și va fi înlocuit de Mihai Bălașa. Căpitanul ‘tricolorilor’ are o problemă la genunchiul stâng!

Cristi Săpunaru a preluat banderola de căpitan după ieșirea lui Vlad Chiricheș.

Accidentat, Vlad Chiricheș i-a lăsat locul în echipă lui Mihai BălașaLIVE BLOG România – Muntenegru ? bit.ly/2MVXL1Z#HaiRomania ??

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Vineri, 7 Septembrie 2018

UPDATE 22:12 Probleme pentru Vlad Chiricheș! Căpitanul României a călcat greșit în timpul unui sprint și primește îngrijiri medicale.

UPDATE 22:10 OCAZIE mare pentru România! Maxim a centrat foarte bine în careu, iar Vlad Chiricheș – o apariție surprinzătoare – a vrut să pună latul, dar mingea a fost lovită defectuos.

UPDATE 22:08 La jumătatea primei reprize, România a avut o posesie de 70%, dar nu a trimis niciun șut pe poartă. Muntenegru se apără mereu cu 9 jucători de câmp.

UPDATE 22:06 Șansă bună pentru ‘tricolori’! Stanciu a executat un corner, iar Chiricheș a ratat lovitura de cap, deși era nemarcat în centrul careului.

UPDATE 22:04 În preliminariile pentru Campionatul European U21, România și Portugalia sunt la egalitate la pauză, scor 0-0, la Pacos de Ferreira.

UPDATE 21:58 Ocazie pentru România! Stanciu a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat puțin peste poartă, de la 18 metri.

UPDATE 21:52 Muntenegru putea să primească penalty! Boljevici a pătruns în careu, iar Săpunaru a încercat să-l blocheze pe jucătorul lui Beveren. Pe reluare s-a văzut clar cum jucătorul român l-a tras pe adversar.

UPDATE 21:50 Prima ocazie pentru România! Chipciu pătrunde din bandă în zona centrală și șutează de la marginea careului, dar mingea se duce peste poartă.

UPDATE 21:46 A început meciul!

UPDATE 21:05 Iată și echipa de start a naționalei din Muntenegru:

Petkovici – Stojkovici, Savici (cpt.), Simici, Tomasevici – Scekici, Vukcevici – Boljevici, Ivanici, Jovovici – Mugosa. Selecționer: Ljubisa Tumbakovici.

Rezerve: Mijatovici, Ljuljanovici – Kopitovici, Kosovici, Hocko, Jankovici, Beciraj, Savicevici, Haksabanovici, Radunovici, Zorici.

UPDATE 21:00 ‘Tricolorii’ au ajuns la stadionul din Ploiești și au inspectat terenul de joc, care se prezintă în condiții foarte bune.

UPDATE 20:40 Iată echipa de start oficială a României! O modificare de ultimă oră – Constantin Budescu a fost înlocuit cu Alex Maxim, purtătorul tricoului cu numărul 10 la națională.

Tătărușanu – Benzar, Chiricheș (cpt.), Săpunaru, Bancu – Pintilii, Stanciu – Chipciu, Maxim, Mitriță – Keșeru.

Rezerve: Pantilimon, Niță – Toșca, Manea, Bălașa, Rotariu, Budescu, Anton, Stoian, T. Băluță, Drăguș, Țucudean.

România – Muntenegru, ora 21:45

Cosmin Contra a ales echipa de start pentru partida de azi!România – Muntenegru, ora 21:45, în direct la Pro TVLIVE BLOG ? bit.ly/2MVXL1Z#HaiRomania ??

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Vineri, 7 Septembrie 2018

UPDATE 20:35 Câteva cuvinte despre formatul Ligii Națiunilor. România este în grupa 4, Seria C, alături de Serbia, Muntenegru și Lituania. Câștigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediției următoare, ultimele clasate retrogradând în seria inferioară.

Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorți pentru preliminariile Euro 2020. Cele șase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanțelor din grupele Ligii Națiunilor. În seria României, câștigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorți a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică.

Liga Națiunilor 2018-2019

Azi debutăm în Liga Națiunilor! România – Muntenegru, ora 21:45, în direct la Pro TV? bit.ly/2MVXL1ZVezi în clip formatul noii competiții ⤵

UPDATE 20:25 Iată și echipa probabilă a Muntenegrului:

Petkovici – Stojkovici, Savici, Simici, Radunovici – Vukcevici, Kosovici – Boljevici, Ivanici, Jovovici – Mugosa.

Selecționer: Ljubisa Tumbakovici.

UPDATE 20:20 Ultima dată când România a jucat fără spectatori a fost în 2014, la Atena, când a învins Grecia cu 1-0, în debutul calificărilor pentru Campionatul European din Franța. La finalul campaniei, ‘tricolorii’ au obținut calificarea la EURO 2016.

UPDATE 20:00 meciuri a jucat echipa națională în istorie la Ploiești, fără a pierde! Pe „Ilie Oană”, tricolorii au câștigat 6 partide și au remizat într-una. 3 victorii din 3 în meciuri oficiale, toate câștigate fără gol primit!

UPDATE 19:20 Tricolorii’ și-au ales numerele pentru partida cu Muntenegru:

1. Costel Pantilimon • 12. Ciprian Tătărușanu • 16. Florin Niță

2. Romario Benzar • 3. Alin Toșca • 4. Cristian Manea • 5. Mihai Bălașa • 6. Vlad Chiricheș • 11. Nicușor Bancu • 22. Cristian Săpunaru

7. Alexandru Chipciu • 8. Mihai Pintilii • 9. Dorin Rotariu • 10. Alexandru Maxim • 14. Constantin Budescu • 15. Paul Anton • 18. Adrian Stoian • 20. Alexandru Mitriță • 21. Tudor Băluță • 23. Nicolae Stanciu

13. Claudiu Keșeru • 17. Denis Drăguș • 19. George Țucudean

Vestiarul României

Vestiarul e pregătit pentru tricolori! România – Muntenegru, ora 21:45, în direct la Pro TVLIVE BLOG ? bit.ly/2MVXL1Z#HaiRomania ??

UPDATE 19:00 Realitatea Sportivă a prezentat în exclusivitate primul ’11’ ales de către Cosmin Contra pentru partida de diseară.

România debutează în noua competiție organizată de UEFA, Liga Națiunilor. Pe arena ‘Ilie Oană’ din Ploiești vine naționala din Muntenegru, care a contribuit la necalificarea ‘tricolorilor’ la Cupa Mondială din Rusia.

Partida va începe la ora 21:45 și se va juca fără spectatori, din cauza unei suspendări primite de România.

Tot în grupa 4, Seria C din Liga Națiunilor, va avea loc meciul Lituania – Serbia.

Deși este fără victorie în ultimele două întâlniri directe cu Muntenegru, România este considerată favorită diseară. 1,70 este cota oferită de casele de pariuri pentru o victorie a naționalei pregătite de către Cosmin Contra.

În preliminariile pentru Cupa Mondială 2018, Muntenegru a încheiat înaintea României în grupă, dar nu a mers în Rusia. A fost 1-1 la Cluj-Napoca (Adi Popa 85′ / Jovetic 87′) și 1-0 la Podgorica (Jovetic 75′).

Poate că este momentul revanșei pentru Nicolae Stanciu (25 de ani), care a ratat un penalty în minutul 90+7 al partidei de la Cluj. Mijlocașul Spartei Praga are 21 de selecții și 7 goluri pentru ‘tricolori’.

România a scăpat de cel mai mare pericol al muntenegrenilor. Căpitanul Stevan Jovetici este accidentat. Jovetici (28 de ani) este cel mai bun marcator din istoria naţionalei din Muntenegru, cu 24 de goluri în 50 de selecții.

Debutul echipei naționale în Liga Națiunilor vine într-un moment foarte prost pentru fotbalul românesc. Pentru a doua oară în ultimii 15 ani, România nu are nicio echipă în grupele unei competiții europene.

Liga 1 a trimis patru echipe în preliminariile cupelor europene. Viitorul a fost eliminată de Vitesse Arnhem, Universitatea Craiova de RB Leipzig, CFR Cluj de Dudelange, iar FCSB de Rapid Viena.

Dintre cei 25 de jucători convocați pentru meciurile cu Muntenegru și Serbia, 9 sunt din Liga 1, de la FCSB, Viitorul, Craiova și CFR Cluj.

Sunt 12 ‘tricolori’ care au sub 10 apariții pentru echipa națională! Și un posibil debutant, Denis Drăguș de la Viitorul, în vârstă de 19 ani. La cel de-al doilea sezon în Liga 1, Denis a înscris șase goluri în 10 partide, dintre care patru reușite în preliminariile Europa League.

Lotul României pentru meciurile cu Muntenegru și Serbia:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes), Costel Pantilimon (Nottingham Forest), Florin Niţă (Sparta Praga).

Fundaşi: Romario Benzar (FCSB), Cristian Manea (CFR Cluj), Cristian Săpunaru (Kayserispor), Vlad Chiricheş (Napoli), Mihai Bălaşa (FCSB), Alin Toşca (PAOK Salonic), Nicuşor Bancu (U Craiova 1948 Club Sportiv).

Mijlocaşi: Răzvan Marin (Standard Liege), Mihai Pintilii (FCSB), Tudor Băluţă (FC Viitorul), Adrian Stoian (Crotone), Paul Anton (Krylia Sovetov), Alexandru Chipciu (Sparta Praga), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar), Nicolae Stanciu (Sparta Praga), Eric Bicfalvi (FC Ural), Constantin Budescu (Al-Shabab), Alexandru Maxim (Mainz), Alexandru Mitriţă (U Craiova 1948 Club Sportiv).

Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogoreţ), George Ţucudean (CFR Cluj), Denis Drăguş (FC Viitorul).

Partida dintre România și Muntenegru va fi arbitrată de o brigadă din Slovacia. La “centru” se va afla Ivan Kruzliak, iar arbitri asistenți vor fi Tomas Somolani și Branislav Hancko. Al patrulea oficial desemnat este Tomas Mokos, în timp ce arbitri adiționali au fost delegați Filip Glova și Michal Očenáš.

Echipa națională de fotbal a Muntenegrului se află pe locul 41 în clasamentul FIFA, iar România e pe 28.

Lotul naționalei Muntenegrului pentru partida cu România din Liga Națiunilor:

Portari: Danijel Petkovici (Lorient), Milan Mijatovici (Buducnost Podgorica), Damir Ljuljanovici (Titograd Podgorica).

Fundași: Stefan Savici (Atletico Madrid), Marko Simici (Pakhtakor Tashkent), Zarko Tomasevici (Oostende), Adam Marusici (Lazio), Filip Stojkovici (Steaua Roșie Belgrad), Boris Kopitovici (Cukaricki), Risto Radunovici (Astra Giurgiu).

Mijlocași: Nikola Vukcevici (Levante), Vladimir Jovovici (Jablonec), Aleksandar Scekici(Partizan Belgrad), Marko Jankovici (Partizan Belgrad), Mirko Ivanici (BATE Borisov), Nebojsa Kosovici (Partizan Belgrad), Aleksandar Boljevici (Waasland-Beveren), Sead Haksabanovici (Malaga), Darko Zorici (Cukaricki), Deni Hocko(Famalicao), Vukan Savicevici (Slovan Bratislava).

Atacanți: Fatos Beciraj (Mechelen), Stefan Mugosa (Incheon United).