Rojer și Tecău s-au calificat în optimile Masters-ului de la Paris

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 29 octombrie 2018, ora 16:54,
Rojer-Tecau
Rojer-Tecau

Olandezul Jean-Julien Rojer și Horia Tecău au câștigat meciul cu dublul Grigor Dimitrov/Fabio Fognini (Bulgaria/Italia), scor 7-6 (3), 6-4, în primul tur al turneului de categorie Masters 1000 de la Paris.

Partida a durat o oră și 25 de minute. Primul set a fost extrem de disputat. Rojer și Tecău au condus cu 3-1, dar Dimitrov și Fognini au revenit și au servit pentru set la 5-4. În cele din urmă, olandezul și românul s-au impus cu 7-3 în tie-break.

Grigor Dimitrov și Fabio Fognini au făcut echipă pentru prima dată într-un turneu de dublu.

În faza optimilor de finală, Jean-Julien Rojer și Horia Tecău vor juca împotriva perechii columbiene Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah, favoriți 4.

În 2017, Jean-Julien Rojer și Horia Tecău au ajuns până în semifinalele turneului în sală de la Paris.

În acest sezon, Rojer (37 de ani) și Tecău (33 de ani) au ratat calificarea la Turneul Campionilor de la Londra, dar au câștigat două turnee – Dubai (Emiratele Arabe Unite) și Winston Salem (SUA).