Revenire spectaculoasă pentru Mihaela Buzărnescu la Eastbourne. Victorie și înjurături

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 26 iunie 2018, ora 17:34,
Buzarnescu-iarba

Mihaela Buzărnescu (locul 28 WTA) a câștigat meciul împotriva olandezei Kiki Bertens (locul 20 WTA), scor 3-6, 7-6 (5), 6-3, în turul doi al turneului pe iarbă de la Eastbourne, Marea Britanie.

Partida a durat două ore și 42 de minute. Românca a fost condusă cu 5-2 în setul doi, dar a revenit cu patru game-uri consecutive. În tiebreak, Buzărnescu și-a asumat mai multe riscuri și s-a impus cu 7-5.

În setul decisiv, Mihaela a jucat mai bine, dar a avut o serie de ieșiri necontrolate spre finalul meciului. Ea a fost deranjată de mai multe decizii ale arbitrului de scaun și a început să înjure oficialul britanic.

****** morții mă-tii de arbitră! Te urăsc! Mi-ai mâncat tot game-ul ăsta. Proasta dracului„, au fost doar câteva dintre reacțiile româncei.

În faza optimilor de finală la Eastbourne, Mihaela Buzărnescu va juca împotriva letonei Jelena Ostapenko (locul 12 WTA). Românca a câștigat singura confruntare, în acest an, la Doha, scor 6-1, 6-3.

Mihaela Buzărnescu a avut evoluții foarte bune pe iarbă în acest an, ajungând în sferturile de finală la Nottingham și în semifinale la Birmingham.

Mihaela Buzărnescu, votată ‘revelaţia lunii mai’ în circuitul mondial, se află la cea mai bună clasare din carieră, locul 28 WTA.