VIDEO | Revenire de senzație pentru Elveția împotriva Serbiei. Luptă deschisă pentru calificarea în optimi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 iunie 2018, ora 23:25,
Serbia-Elveția

Elveția a învins Serbia, scor 2-1, în grupa E a Cupei Mondiale. Sârbii au condus la pauză, dar n-au mai expediat niciun șut pe poartă în repriza secundă. Ambele echipe naționale păstrează șanse reale la calificarea în optimile de finală ale competiției din Rusia.

Aleksandar Mitrovici a deschis scorul în minutul 5. Dușan Tadici a centrat din flancul drept al ofensivei sârbilor și atacantul lui Newcastle a deschis scorul cu o lovitură de cap, mingea mergând direct în vinclu.

Mitrovic a fost implicat direct în 15 goluri în ultimele 15 meciuri pe care le-a început ca titular în naționala Serbiei (13 goluri și două pase decisive).

În plus, atacantul a înscris 18 goluri în cele 26 de partide jucate în 2018, pentru Newcastle și pentru echipa națională.

Elveția a restabilit egalitatea în minutul 52 prin Granit Xhaka, care a șutat superb de la 20 de metri, la colțul lung. Portarul sârb n-a avut nicio șansă la torpila trimisă de mijlocașul lui Arsenal.

Din cele zece goluri înscrise de Xhaka pentru naționala Elveției, cinci au venit în urma unor șuturi din afara careului.

Elvețienii au dat lovitura în minutul 90, când Xherdan Shaqiri a finalizat cu calm o cursă în mare viteză pornită de la mijlocul terenului.

Elveția a pierdut doar unul dintre ultimele 23 de meciuri disputate (16 victorii și 6 remize). Din octombrie 2017 datează ultimul eșec, 0-2 cu Portugalia în calificările pentru Cupa Mondială.

Serbia: Stojkovici – Ivanovici, Milenkovici, Tosici, Kolarov (cpt) – Milivojevici (Radonjici 81′), Matici – Tadici, Milinkovic-Savici, Kostici (Ljajici 64′) – A. Mitrovici. Selecţioner: Mladen Krstajici.

Elveţia: Sommer – Lichtsteiner (cpt), Schar, Akanji, R. Rodriguez – Behrami, G. Xhaka –  Shaqiri, Dzemaili (Embolo 73′), S. Zuber (Drmic 90+4′) – Seferovic (Gavranovic 46′). Selecţioner: Vladimir Petkovici.

Peste 33.000 de spectatori au asistat la meciul de la Kaliningrad.

În ultima etapă din faza grupelor, Elveția întâlnește Costa Rica, iar Serbia joacă împotriva Braziliei.