VIDEO | Revenire de senzație! Naționala de tineret a smuls un egal cu Belgia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 15 noiembrie 2018, ora 21:11,
romania-belgia-amical

Echipa națională de tineret a României a remizat cu reprezentativa Belgiei, scor 3-3, într-un meci amical jucat pe arena „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca. Ambele echipe sunt calificate la Campionatul European din 2019.

Dion Cools a deschis scorul în minutul 34. Denis Drăguș a egalat din penalty în minutul 45+1.

Iseka Leya a înscris pentru Belgia în minutul 56. Isaac Mbenza a dublat avantajul oaspeților în minutul 58.

Finalul a fost incendiar! Darius Olaru (90′) și Andrei Ciobanu (90+2′) au adus egalarea.

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Joi, 15 Noiembrie 2018

România: Radu (Căbuz 57′) – Boboc, Rus, Ghiţă (Ciobotariu 69′), Ştefan (A. Radu 57′) – Moruţan (Dobre 69′), Nedelcu (Grigore 69′), Dragomir – Man (Ciobanu 57′), Petre (Coman 57′), Drăguş (Moldoveanu 69′). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Belgia: Teunckens – Cools, Vanheusden, Faes – Heynen, Vanlerberghe, Bastien – Lukebakio, S. Schrijvers, Mbenza. Selecţioner: Johan Walem.

Au intrat în repriza a doua: Dewolf (portar), Wouters, De Sart, Leya Iseka, J. Schryvers, Bushiri, Mangala, Amuzu, Bossaerts, Omeonga, Saelemaekers.

Aproximativ 6.000 de spectatori au fost prezenți pe arena din Cluj-Napoca.