Remontada și calificare în semifinalele Cupei Spaniei! Barcelona s-a distrat cu Sevilla

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat joi, 31 ianuarie 2019, ora 12:53,
barcelona sevilla cupa spaniei

Barcelona a reușit un 6-1 de excepție cu Sevilla în returul din sferturile cupei Spaniei, realizând „remontada”, după ce, în tur, a fost 2-0 pentru andaluzi.

După meciul din tur pierdut 0-2 pe terenul celor de la Sevilla, Barcelona trebuia să tureze motoarele pentru a întoarce soarta calificării.

Asta s-a văzut încă din primele minute, când Barcelona a deschis scorul după o lovitură de la 11 metri transformată de Coutinho.

Sevilla a avut și ea penalty, în minutul 25, însă Cillessen a apărat în fața lui Banega, menținând avantajul pe tabelă.

În minutul 31, Ivan Rakitic, unul dintre mijlocașii la care Barcelona vrea să renunțe, a punctat pentru 2-0, stabilind scorul pauzei și egalând situația din tur.

În partea a doua, Barcelona a fost de neoprit. Coutinho a făcut dubla (53), iar Sergi Roberto a punctat imediat pentru 4-0 (54).

În minutul 67, Guilherme Arana a marcat pentru Sevilla, scorul devenind 4-1, iar încă un gol marcat de oaspeți ar fi însemnat eliminarea Barcelonei.

Acest lucru nu s-a întamplat. În minutul 89, Suarez a înscris pentru 5-1, iar în prelungirile partidei, Leo Messi a stabilit scorul final, 6-1 și Barcelona a reușit calificarea în semifinalele cupei Spaniei.

Imediat după finalul partidei, Leo Messi a declarat că își dorește să câștige toate trofeele  puse în joc:

S-a spus că renunțăm la Cupă sau că nu vrem să o câștigăm. Mesajul meu a fost înțeles greșit: vom lupta în 3 competiții, este obligația noastră. La Barcelona luptăm pentru tot! Înainte de gol am avut câteva șanse pe care le-am ratat. Dar colegii mei au înscris și atunci când am marcat eu, totul era deja decis”

Celelate echipe care au ajuns în semifinalele competiției sunt Valencia, Betis, urmând să se decidă și cea de-a patra, dintre Real Madrid și Girona, pornind de la scorul de 4-2 în favoarea madrilenilor.