VIDEO | „Remontada” la Giurgiu! FCSB-FC Botoșani 2-1. Gol superb marcat de puștiul minune al roș-albaștrilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 aprilie 2021, ora 22:56,
fcsb
fcsb

Partida dintre FCSB și FC Botoșani, meci în cadrul prime etape din play-off-ul Ligii 1, s-a terminat cu vicoria gazdelor, scor, 2-1.

Golurile partidei de pe stadionul „Marin Anastasovici” au fost marcate de Octavian Popescu și Ionuț Panțuru pentru FCSB respectiv Stefan Askovski pentru FC Botoșani.

Gazdele au dominat prima repriză dar formația lui Marius Croitoru a reușit să deschidă scorul. În minutul 38 al primei părți macedoneanul Stefan Askovski a reușit o cursă de aproape 70 de metri și a punctat în poarta lui Straton.

În partea a doua a jocului de la Giugiu, FCSB a reușit să restabilescă egalitatea prin Octavian Popescu. În minutul 66 puștiul minune al roș-albaștrilor a șutat superb din afara careului direct în vinclul porții apărate de Eduard Pap.

După doar trei minute, formația lui Toni Petrea a trecut în avantaj. Ionuț Panțuru a profitat de eroare portarului moldovenilor, Eduard Pap și a punctat pentru 2-1, stabilind și scorul final al partidei de la Giurgiu.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne prima în Liga 1, cu 36 de puncte. Etapa viitoare, formația lui Toni Petrea se deplasează la Clinceni pentru întâlnirea cu Academica.

De cealată parte, FC Botoșani este pe 6 în clasament, cu 24 de puncte. Runda viitoare, trupa lui Marius Croitoru primește vizita oltenilor de la CSU Craiova.

ECHIPELE DE START:

FCSB: Straton – V. Creţu, Haruţ, I. Cristea, Radunovic – Oaidă, Ad. Şut, Fl. Tănase – Moruţan, A. Istrate, Oc. Popescu

Rezerve: Târnovanu – Panţîru, G. Simion, Vukusic, Nedelcu, Vînă, Perianu, A. Musi, C. Timiş

FC Botoşani: Ed. Pap – Braun, Şeroni, Chindriş, Ţigănaşu – E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda – Ashkovski, A. Caia, H. Keyta

Rezerve: Hankic – Patache, Racoţivan, Fili, Tîrcoveanu, Plămadă, Ed. Florescu, S. Camara, Holzmann