Remiză între Corvinul și Gloria Buzău în debutul play-off-ului Ligii 2! Oaspeții au ratat victoria în minutul 90+4

Articol de Gabriel Ion - Publicat joi, 28 martie 2024, ora 21:53,
Corvinul Hunedoara

Echipele Corvinul Hunedoara și Gloria Buzău au încheiat la egalitate, 1-1, în primul meci al play-off-ului din Liga 2.

Unirea Slbozia rămâne în siguranță după egalul dintre Corvinul și Gloria Buzău

În prima repriză, niciuna dintre echipoe nu și-a creat ocazii clare de gol, dar gazdele au deschis scorul în minutul 50, prin Timotei Mitran, cu un lob de la marginea careului.

Mijlocașul de 18 ani este la a doua reușită pentru Corvinul în sezonul lui de debut în Liga 2. Precedenta a fost tot pe teren propriu, în poarta Unirii Dej.

Oaspeţii au egalat în minutul 72, când a înscris Rassambeck Akhmatov. Rusul venit în iarnă la Gloria Buzău a marcat primul lui gol cu un lob peste portarul Blaga.

Echipa vizitatoare a avut șansa să plece acasă cu toate cele 3 puncte. Gloria a beneficiat în minutul 90+4 de o lovitură liberă de la 18 metri. Dumitru a preferat un o eexecuție tehnică în locul uneia în forță, dar a șutat mult peste poartă.

„Dar avem obiectivul nostru și mergem să facem un joc bun și să câștigăm punct sau puncte”, spunea Andrei Prepeliță, antrenorul echipei din Buzău, înaintea partidei.

Celelalte meciuri din prima etapă a play-off-ului, Unirea Slobozia – CS Mioveni și FK Miercurea Ciuc – CSC Șelimbăr, au loc sâmbătă, de la ora 11:00 și luni de la 17:30.

CSC Șelimbăr și Corvinul nu au drept de promovare, fiind cluburi de drept public, așa că toate celelalte patru se vor lupta pentru promovare.