Remiză dramatică în „Ștefan cel Mare!” Dinamo, salvată de Salomao, la ultima fază!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 23 noiembrie 2018, ora 22:28,

Dinamo a mai făcut un pas greșit în lupta pentru play-off, după 1-1 pe teren propriu cu Gaz Metan.

Gazdele au cerut penalty în minutul 22, după un duel între Daniel Popa și Marius Constantin, iar apoi Pereira putea da lovitura pentru oaspeți.

În repriza secundă, Popa a fost la un pas să aducă victoria lui Dinamo, însă Pleșca n-a fost învins.

După ocazia mare a lui Fofana, Trif a marcat golul care a adus succesul oaspeților. Pe final, Marius Constantin a fost aproape de autogol, însă fostul rapidist a avut noroc și balonul s-a dus pe lângă poartă.

Dinamo a terminat în zece oameni: Popescu a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.

Echipa antrenată de Mircea Rednic a revenit însă nesperat pe tabelă. La ultima fază, după ce Fortes a ratat din egoism desprinderea, Salomao a trimis o „rachetă” prin careul suprapopulat al Mediașului și a reușit egalarea!

ECHIPELE DE START:

Dinamo: Penedo – Sorescu, M. Popescu, Katsikas, Popovici – Cooper, Ait Atmane – Hanca, Moldoveanu, Salomao – D. Popa