Regretul Soranei Cîrstea după eliminarea în optimi la Miami Open: „Trebuia să-mi asum mai multe riscuri”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 26 martie 2024, ora 18:53,
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a oprit în optimile turneului de la Miami (SUA), fiind învinsă cu 3-6, 2-6 de americanca Danielle Collins.

Trebuia să-mi asum mai multe riscuri”, a spus Sorana Cîrstea, care s-a oprit în optimi la Miami Open

Cîrstea (24 WTA, cs 19) s-a înclinat după 89 de minute în fața jucătoarei aflată pe locul 53 mondial și va fi recompensată cu 120 de puncte WTA.

Pentru că nu și-a egalat performanța de anul trecut, când a ajuns în semifinale, Sorana va coborî în clasamentul WTA până pe locul 27.

Ea ar putea fi depășită de belarusa Victoria Azarenka, dacă o învinge pe kazaha Yulia Putintseva în sferturi. Mai mult, românca va mai cobori o poziție dacă Danielle Collins va câștiga trofeul.

A fost un meci complicat, nu pot să spun că am jucat prost, dar nu am făcut suficient. A fost un turneu bun. Astăzi, a jucat foarte bine, mult peste ce joacă în mod normal.

După primul set, am simțit că a fost mult mai agresivă, a avut o mică șansă și în setul doi… Trebuia să-mi asum mai multe riscuri”, a spus Sorana, referindu-se la partida din optimi.

Voi merge câteva zile acasă, la București, abia aștept să-mi văd familia. Apoi, după o săptămână, mă voi întâlni cu noul meu antrenor Albert Costa la Barcelona. Cred că va urma turneul de la Stuttgart, înainte de Madrid”, a mai transmis ea, potrivit Digi Sport.