Rednic vrea mai mult de la golgheterul Montini! „Nimeni nu e titular aici”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 12 aprilie 2019, ora 23:04,
mircea rednic

Dinamo a învins Politehnica Iași cu 1-0, dar a arătat un joc neconvingător. Antrenorul ‘roș-albilor’, Mircea Rednic, cere mai mult timp pentru omogenizarea echipei, dar îl critică pe atacantul italian Mattia Montini.

A fost o partidă anostă la Iași, cu puține ocazii de gol, inclusiv pe fondul unui gazon foarte prost. Dinamo a primit penalty în minutul 51, după faultul lui Cioinac asupra lui Montini.

Dan Nistor a transformat lovitura de la 11 metri.

Cred că e o victorie meritată. În prima repriză, nu au avut ocazii nici ei, n-am avut nici noi. Repriza a doua a fost mult mai bună, ne-am apărat bine, iar pe contraatac am avut câteva situații de a marca. Păcat că n-am fost inspirați la ultima pasă sau am fost puțin egoiști. E foarte important că am câștigat, azi au fost patru schimbări față de meciul trecut.

Încă mai e de lucru din punct de vedere fizic, în privința omogenității trebuie să avem răbdare cu ei… au calitate. S-a simțit puțină oboseală, am făcut șase ore jumate cu mașina.

A fost penalty! Foarte multe au contestat ei… e bine că mai vine Dinamo, se plătesc salarii, se dau prime, vine lumea la stadion. Le-am explicat jucătorilor că toată lumea vrea să bată pe Dinamo. Dar ei nu au avut nicio ocazie, să zici că puteau să spere la mai mult„, a spus Mircea Rednic la DigiSport.

Antrenorul ‘câinilor roșii’ l-a avertizat pe golgheterul Mattia Montini că nivelul său de joc a scăzut în ultima perioadă.

Cred că el a fost supărat pe evoluția lui, nu că l-am schimbat. Ar fi culmea să fie supărat pe mine. Vreau mai mult de la el! În ultimele meciuri, nici în fața porții nu mai e prezent. El trebuie să înțeleagă că nimeni nu e titular aici„, a mai declarat Rednic.

În urma acestui rezultat, Dinamo a egalat liderul din play-out-ul Ligii 1, Gaz Metan Mediaș.