Rednic nu e mulțumit! „Am cam suferit. Suntem departe de ce vreau”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 29 martie 2019, ora 23:20,
mircea rednic

Antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic, s-a declarat dezamăgit de evoluția jucătorilor săi în repriza a doua a meciului cu Hermannstadt, scor 2-0. După trei etape din play-out-ul Ligii 1, Rednic spune că roș-albii nu joacă deocamdată la nivelul pe care și-l dorește.

A fost puțină lume la meci în Ștefan cel Mare. Golgheterul Montini a deschis scorul în minutul 12, din pasa lui Sorescu. Atacantul italian a ajuns la 9 reușite în acest sezon. (VIDEO)

Lituanianul Linas Klimavicius a reușit primul gol în tricoul roș-albilor, în minutul 15. Fundașul a lovit mingea cu capul din careul mic. (VIDEO)

În repriza a doua, am cam suferit. La cum au stat lucrurile, cred că Sibiul merita să înscrie un gol. Am făcut o primă repriză bună, am înscris două goluri… și al treilea, că n-a fost ofsaid la Zenke. Nu știu de ce am făcut pasul înapoi în repriza a doua. Un lucru pozitiv este că ne-am apărat bine și am avut câteva situații de contraatac… păcat că ultima pasă n-a fost cea mai bună.

Suntem departe de ce vreau ca joc. Trebuie să înțelegem că sunt jucători care au venit târziu, care nu sunt puși la punct cu pregătirea. Cu lotul acesta, avem cinci victorii, două înfrângeri și un egal… asta e un lucru pozitiv, zic eu. Jucătorii au nevoie de timp, ca să se acomodeze„, a spus Mircea Rednic la DigiSport.

În mandatul său, Rednic a adus 15 jucători noi în Ștefan cel Mare. Tehnicianul a vorbit despre echipa ideală pe care și-o dorește din sezonul următor.

Avem nevoie de încă un fundaș central. Portarul nu e sigur, pentru că e sub formă de împrumut. La mijloc am câteva semne de întrebare. În atac, lucrurile sunt OK, cu Papazoglou și cu Montini, plus Alexander (Christovao). Ne mai trebuie jucători pe benzi. Pe Sorescu l-am cam mutat în ultima perioadă, săracul„, a mai declarat Mircea Rednic.

În urma acestui rezultat, Dinamo a urcat pe primul loc în play-out, la egalitate de puncte cu Gaz Metan Mediaș.