Este oficial! Real Madrid şi-a depăşit cea mai mare contraperformanţă din istoria de 116 ani a clubului. Madrilenii au ajuns la opt ore şi un minut fără gol înscris după ce au avut nevoie de 72 minute pentru a înscrie cu Levante. Chiar şi aşa, surpriza s-a produs pe Bernabeu: oaspeţii s-au impus cu 2-1.

Real Madrid a ajuns la cinci meciuri fără victorie, patru în La Liga şi unul în UEFA Champions League. Fără gol înscris în precedentele patru partide, echipa lui Lopetegui a avut nevoie de o repriză şi jumătate pentru a marca cu Levante. Reuşita lui Marcelo a venit la 2-0 pentru oaspeţi, iar Real nu a reuşit să evite înfrângerea.

Real Madrid a câştigat ultimul meci pe 22 septembrie, 1-0 cu Espanyol. De atunci, „albii” au înscris un singur gol, au pierdut patru meciuri şi au obţinut o singură remiză.

• Sevilla – Real Madrid 3-0
  • Real Madrid – Atletico 0-0
  • ŢSKA Moscova – Real Madrid 1-0
  • Alaves – Real Madrid 1-0
  • Real Madrid – Levante 1-2

Situaţia este cu atât mai îngrijorătoare cu cât următorul meci de campionat este chiar El Clasico. Barcelona – Real Madrid se va juca pe 28 octombrie.