Reacţia nemţilor, după 0-0 cu România U21: ,,A fost extrem de dificil! Ei au început bine, au avut ocazii”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 31 martie 2021, ora 17:22,
Romania-vlad-pascanu-1920×1280

România U21 a ratat calificarea în sferturile Campionatului European de tineret, după ce a remizat în meciul decisiv cu Germania U21, scor 0-0.

După 90 de minute disputate intens la Budapesta, România U21 a ieşit din competiţia la care în 2019 ajungea până în semifinale. Alex Măţan a ratat cea mai mare ocazie pentru ,,tricolori”, în prima repriză, când a trimis în bara laterală, în meciul de aseară. Naţionala condusă de Adi Mutu a fost eliminată din cauza golaverajului foarte slab.

Sursa foto: Profimedia Images

Nemţii au reacţionat după meciul de aseară. Deşi s-au calificat în sferturi la EURO U21, germanii spun că nu le-a fost deloc uşor în meicul cu România U21.

Stefan Kuntz (selecționer): ,,Sunt fericit pentru echipă deoarece a reușit să rămână într-o competiție de un asemenea calibru. Cred că ne vom dezvolta și mai mult în cantonamentul viitor. Defensiva a funcționat excelent, dar în plan ofensiv mai sunt lucruri de îmbunătățit. Întreg turneul a fost obositor. Azi am avut ceva mai multe ocazii.

Niklas Dorsch (mijlocaș): A fost extrem de dificil. Am avut multe ocazii, dar nu am reușit să marcăm. Din punct de vedere defensiv ne-am descurcat foarte bine.

Nico Schlotterbeck (fundaș): România a început bine, a avut un atac foarte periculos la început, dar după minutul 10 a fost în regulă. Penalty-ul ratat a produs puțină nesiguranță, dar am continuat să jucăm.

Ridle Baku (mijlocaș): A fost un meci disputat. România a avut ocazii, noi am avut ocazii. Bine că s-a terminat așa. Obiectivul era să ne calificăm, iar acum suntem ușurați. Au fost toți niște adversari dificili. Am gestionat bine ca grup. Suntem foarte fericiți că vom reveni aici peste două luni pentru fazele finale.”, au fost concluziile nemţilor, după meciul de aseară.

În urma rezultatului de aseară de la Budapesta, România a terminat pe locul 3 în grupa A a Campionatului European Under 21.

De cealaltă parte, Germania a încheiat după trei meciuri disputate pe locul 2 în Grupa A a Europeanului de tineret, după Olanda U21, care a zdrobit Ungaria U21, scor 6-1.

România U21. Foto: Marton Monus/dpa (Profimedia)

Citeşte şi VIDEO | Un 0-0 nu a fost de ajuns pentru România U21! ,,Tricolorii” lui Mutu se opresc în faza grupelor la Campionatul European