EXCLUSIV | Reacția unui fost internațional român, după înfrângerea la limită cu Germania: „Am pierdut, ce să mai”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 29 martie 2021, ora 18:07,
profimedia-0601881368

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de selecționata Germaniei, scor 0-1, duminică pe Naţional Arena, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Fostul internațional român Florentin Petre (45 de ani) s-a arătat nemulțumit de scorul înregistrat în partida cu Germania.

Mă așteptam ca Germania să aibă această atitudne. Am avut un portar foarte bun. A scos 3-4 goluri ca și făcute. Dacă aveam mai mult curaj și o mult mai bună agresivitate poate obțineam un rezultat bun. Într-adevăr ne-au dominat din toate punctele de vedere. Au încercat să închidă jocul, dar noi nu știm să ne apărăm așa bine. Noi, suntem un popor latin, ne place să creăm ocazii.

Cu o mai mare agresivitate poate obșineam ceva. Am pierdut, ce să mai… Deocamdată acesta este nivelul nostru. Trebuie să ne concentrăm la următoarele meciuri. Germanii sunt extraordinari, joacă la echipe foarte puternice.

Era normal ca nemții să facă schimbări în prelungiri, să mai treacă timpul. Au văzut atitudinea jucătorilor români din ultimele 7-8 minute. Nemții au vrut să tragă de timp„, a declarat Florentin Petre, în exclusivitate, la Realitatea Sportivă.

În următorul meci din preliminarii, naționala României va întâlni, miercuri, la Erevan, reprezentativa Armeniei.