Reacția WTA, după abandonul Simonei Halep de la Roma: „A fost dezamăgitor să iasă așa din cursă!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 13 mai 2021, ora 09:17,
Simona Halep, Sursa foto- Profimedia Images

Fostul lider mondial, Simona Halep, a fost nevoită să abandoneze încă din primul meci al turneului din capitala Italiei, din cauza unei accidentări!

Cea mai bună tenismenă din România are parte din nou de probleme medicale, asta după ce mai întâi s-a accidentat la spate la întoarcerea de la Australian Open. Acum, Halep s-a accidentat serios la gamba piciorului stâng și a părăsit întrecerea de la Roma, asta după ce abandonase și turneul de la Miami din cauza unor probleme la umăr. Tot în acest an, jucătoarea în vârstă de 29 de ani a fost nevoită să renunțe și la competițiile de la Doha și Dubai.

În partida de aseară, Simona a abandonat după un start ca din tun împotriva lui Angelique Kerber. După un prim set câștigat fără emoții, scor 6-1, Halep a acuzat dureri la piciorul stâng și a părăsit partida la scorul de 3-3, în setul doi. La scurt timp după retragerea forțată a româncei, site-ul WTA a postat un mesaj legat de situația actualului loc trei mondial.

halep
Sursa foto- Profimedia Images

„Halep nu e sigură de timpul în care se va recupera. A fost dezamăgitor pentru Simona să iasă așa din cursa de apărare a titlului de la Roma. Halep e acum într-o cursă contra-cronometru pentru a-și reveni la timp în vederea Roland Garros, turneu care începe în două săptămâni și jumătate. Wimbledon, turneu la care Halep e campioană en-titre, începe pe 28 iunie”, au scris cei de la site-ul WTA.