Reacţia lui Sorin Cârţu, după acuzele de arbitraj ale Botoşaniului: ,,Dacă aici nu dai roşu! Sunt consternat”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 12 februarie 2021, ora 10:02,
Sorin Cârțu
Sorin Cârțu

Meciul din Cupa României, dintre FC Botoşani şi Universitatea Craiova, s-a terminat cu victoria la limită a oltenilor, scor 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 3, de Alexandru Cicâldău, din penalty-ul obţinut de Andrei Ivan la un duel cu Florescu.

La finalul jocului, cei de la FC Botoşani au acuzat arbitrajul. Sorin Cârţu, oficial al Craiovei, a comentat deciziile luate de arbitrul Marcel Bârsan şi spune cum fost decis scorul final al partidei.

,,Dacă la asta nu dai roșu, atunci când dai roșu? Doar Florescu putea să intervină acolo. La faza asta, Florescu, nu numai că pune piedică, îl și trage pe jucător.

Sunt consternat dacă asta nu e fază să dai cartonaș roșu! Iar la cealaltă fază de ce ziceți că e penalty la Botoșani? Nu-i pune niciun baraj, jucătorul se aruncă în piciorul lui Câmpanu acolo.

Jucătorii au vrut să-l ajute pe Ouzounidis să nu debuteze cu stângul, deși faza penalty-ului a venit din stângul lui Câmpanu! Am câștigat cu 1-0, o să vină și meciuri cu spectacol. E bine dacă echipa va avea aceeași agresivitate și disciplină de joc.”, a declarat Sorin Cârţu pentru Digisport.

Dacă Universitatea Craiova va evolua în două competiţii în continuare, FC Botoşani se va lupta doar pentru accederea în play off-ul din Liga 1 de acum.

Astfel, echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României sunt U Cluj, Viitorul Târgu Jiu, Dunărea Călăraşi, Petrolul, Chindia, Dinamo, Astra şi Universitatea Craiova.

Citeşte şi VIDEO | Ouzounidis debutează cu o victorie pe banca Craiovei! Oltenii trec la limită de FC Botoşani în Cupa României