Reacţia lui Haţegan la revenirea în România după incidentul de la Paris: ,,Vă rog să înţelgeţi care este situaţia”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 decembrie 2020, ora 17:38,
Hategan
Hategan

Ovidiu Haţegan, arbitrul de centru de la Partida PSG – Basaksehir din Champions League, a revenit în România după scandalul provocat de Sebastian Colţescu la Paris.

Arbitrul român a fost acuzat de folosirea unui limbaj rasist la meciul din Champions League dintre PSG şi Basaksehir, la adresa unui oficial de la echipa turcă.

Delegaţia de arbitri de la meciul de aseară s-a întors în România, iar o primă reacţie a fost oferită de Ovidiu Haţegan pe aeroportul ,,Henri Coandă”. Acesta a evitat să dea detalii despre incident, dar a spus că mai multe lucruri se vor afla în zilele următoare.

Nu insistați pentru că știți foarte bine care e regulamentul. Nu avem voie să dăm declarații. Vă rog să înțelegeți care este situația și în câteva zile o să aveți mai multe detalii. Mulțumesc și vă rog să înțelegeți”, a declarat Ovidiu Haţegan la momentul sosirii în România.

Centralul a arbitrat doar un sfert de oră aseară în meciul de Liga Campionilor şi astfel a devenit primul cavaler al fluierului din istorie care care ajunge să arbitreze 6 partide consecutive în Champions League.

Meciul de aseară din Champions League, dintre PSG şi Basaksehir a fost întrerupt în minutul 15, după un scandal monstru declanşat de Sebastian Colţescu, care era arbitru de rezervă.

Cei de la Basaksehir au refuzat să mai intre pe teren, după ce Colţescu l-a numit ,,negru” pe camerunezul Pierre Webo, în momentul când îi cerea lui Ovidiu Haţegan să-i dea galben pentru proteste.

Meciul nu s-a mai reluat, iar partida se va disputa astăzi, dar la centru nu va mai fi Ovidiu Haţegan.

Citeşte şi Legenda de culoare a lui Liverpool îi ia apărarea Colţescu! John Barnes susţine că arbitrul nu a greşit la Paris