Răzvan Marin, încrezător în șansele de calificare în grupele Ligii Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 08 august 2018, ora 13:02,
Razvan Marin

Răzvan Marin a jucat tot meciul pentru Standard Liege în remiza de pe teren propriu cu Ajax Amsterdam, scor 2-2, în prima manșă a turului trei preliminar din Liga Campionilor. Mijlocașul român este încrezător că formația belgiană se poate califica.

Olandezii au condus cu 2-0 la pauză, după reușitele lui Huntelaar (19′) și Tadic (34′). Belgienii au egalat pe finalul partidei, grație golurilor înscrise de către Carcela-Gonzalez (67′) și Emond (90+4′).

Partida retur va avea loc marțea viitoare, pe Amsterdam Arena.

Prima repriză cu ocazii multe, greșeli multe în apărare din partea noastră, cred eu și, cu siguranță, dacă eram puțin mai atenți, altul era rezultatul. Mai aveam două-trei minute de joc, îmi doream să câștigăm. Cu toate că primisem două goluri acasă, era altceva dacă mergeam acolo după o victorie. Într-adevăr, ei pleacă acum cu prima șansă, dar până la urmă e un egal, trebuie să mergem să înscriem, să câștigam și acum cu siguranță nu mai avem nicio presiune.

E greu să spun ce notă îmi dau. Cred că am făcut un joc bun, destul de consistent și mă bucur. Sincer, eu nu sunt genul care să simtă presiune sau alte lucruri. Pe mine mă interesează mai puțin de adversar, indiferent contra cui joc„, a declarat Răzvan Marin pentru DigiSport.

Internaționalul român a precizat că nu a dorit să execute penalty-ul din prelungiri.

Nici nu am vrut să bat, suntem trei pe listă care executăm, iar eu sunt acolo și de obicei discutăm. Dar am văzut că a luat mingea, era hotărât și l-am lăsat să bată„, a mai spus Marin.

Mijlocașul central s-a declarat mulțumit de schimbarea sistemului de joc la Standard Liege.

„Acum am schimbat puțin sistemul, acum jucăm 4-3-3, mie îmi place, l-am jucat și la Viitorul. Într-adevăr, acum am alte disponibilități, am altceva de făcut, nu sunt aceleași idei de joc ca ale domnului Hagi și deocamdată eu cu Preud’Homme, e bine, în campionat e bine, suntem constanți și azi, cu toate că am făcut 2-2, cred că am jucat bine”, a mai spus Răzvan Marin.