Răzvan Lucescu a câștigat Cupa Greciei cu PAOK Salonic. Cum a fost sărbătorit succesul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 12 mai 2018, ora 23:16,
cupa greciei-paok-salonic

Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a câştigat sâmbătă pentru a şasea oară, a doua oară consecutiv, Cupa Greciei, învingând în finală, pe Stadionul Olimpic din Atena, echipa AEK, cu scorul de 2-0.

Golurile echipei antrenate de Răzvan Lucescu au fost marcate de Vieirinha (’65) şi Pelkas (‘90+2). PAOK Salonic a ratat un penalty, în minutul 25, prin Prijovic.

În acest meci, arbitrul spaniol David Fernandez Borbalan a dictat trei eliminări. În minutul 80, de la AEK a fost eliminat Vranjs, iar de la PAOK Mauricio. Pe final, în minutul 90+4, a fost eliminat încă un jucător de la PAOK, fostul stelist Varela.

PAOK a pierdut titlul în fața lui AEK, însă bucuria fotbaliștilor pregătiți de Răzvan Lucescu a fost una imensă. Aceştia au ales să sărbătoreacă din finala Cupei Greciei cu măşti cu chipul patronului Ivan Savvidis.

Vineri şi sâmbătă au avut loc la Atena violenţe care i-au avut ca protagonişti pe suporterii celor două echipe. Un fan a fost înjunghiat şi opt poliţişti au fost răniţi vineri, iar sâmbătă cinci suporteri ai PAOK au ajuns la spital, după ce au fost atacaţi de un grup de aproximativ 100 de fani rivali.