Rapid nu vrea să mai rateze promovarea! Iencsi: „Primele trei-patru etape sunt meciuri de pregătire”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 05 septembrie 2020, ora 20:13,
adrian-iencsi-antrenor-rapid

Rapid București a luat maximum de puncte în primele două etape din Liga a 2-a, după 2-1 în Regie cu Pandurii Târgu Jiu. Antrenorul giuleștenilor, Adrian Iencsi, a declarat că echipa va arăta mult mai bine odată cu trecerea etapelor.

Ștefan Pănoiu a deschis scorul pentru Rapid în minutul 28, cu un șut din centrul careului.

Sebastian Velcotă a egalat pentru Pandurii în minutul 33, după o eroare a portarului Drăghia.

În repriza a doua, Cătălin Hlistei a adus victoria pentru giuleșteni, după reușita din minutul 60, din penalty.

Am reușit o victorie importantă. Un scor strâns, am fost egalați în momente bune ale jocului, a fost o frustrare și pentru jucători. Am avut o posesie mult superioară față de adversar și am primit un gol dintr-o simplă centrare. Sunt foarte supărat pe golul primit! Apoi adversarii s-au închis, au jucat cu ambiție.

Nu a fost un joc ușor. A trebuit să construim, să desfacem apărarea adversă. Am întâlnit un adversar imprevizibil, n-am avut posibilitatea să-i urmăresc în meciuri. Pentru mine, a fost mai dificil să pregătesc acest joc.

Suntem într-o reformare, au apărut mulți jucători tineri la echipă. Consider primele trei – patru etape drept meciuri de pregătire. Construiesc o echipă competitivă. Ăsta e lotul deocamdată, avem 25 de jucători.

E important să creștem de la joc la joc. Astăzi, s-au văzut lucrurile doar la 30%, mă refer la relații de joc. Sunt un antrenor foarte exigent. Ne așteaptă meciuri foarte dificile. Pot apărea surprize„, a spus Adrian Iencsi la DigiSport.