Rapid iese din Cupa României. Calificarea Iașiului decisă de un penalty

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 26 septembrie 2019, ora 19:41,
rapid poli iasi

Poli Iași s-a calificat în optimile Cupei României, după victoria cu scorul de 1-0, la Buzău, contra Rapidului.

Giuleștenii nu și-au propus câștigarea Cupei României, dar au sperat că se vor califica în etapele superioare pentru a da piept cu una dintre rivalele din Liga I.

S-au „mulțumit” cu Poli Iași în șaisprezecimi și i-au luat tare pe fotbaliștii pregătiți de Mihai Teja.

În prima repriză, elevii lui Daniel Pancu au avut trei ocazii de gol.

În minutul 18, Labeau a scăpat spre poartă, însă nu a reușit să-l învingă pe Târnovanu, din unghi.

Rapidiștii și-au trecut în cont și o bară, în minutul 36, când Giani Crețu a șutat de la distanță, iar mingea a fost deviată de Loshaj în transversală.

Prima repriză s-a încheiat cu o nouă ratare a giuleștenilor, Dulca șutând în blocaj.

Până la urmă, au marcat cei de la Poli Iași.

În minutul 64, Tano Bonin a avut o intervenție la Cristea, iar arbitrul Iulian Dima a dictat penalty și galben pentru fundașul Rapidului.

A fost cel de-al doilea avertisment, astfel că divizionara secundă a rămas și în inferioritate numerică.

Lovitura de pedepasă a fost transformată tot de Cristea (66).

S-a terminat 0-1, iar Poli Iași s-a calificat în optimile Cupei României.